Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka

Okładka książki Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka Jerzy Bralczyk
Okładka książki Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Poradnik językowy PWN poradniki
poradniki
Poradnik językowy PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN
2015-01-01
2001-01-01
poprawnośc językowa błędy językowe tendencje współczesnej polszczyzny

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

"Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka" wyd. PWN
Myślę, że osoby profesora Jerzego Bralczyka nie trzeba przedstawiać. To jeden z najbardziej znanych w Polsce językoznawców. Zajmuje się językiem mediów i polityki oraz poradnictwem językowym.
Książka powstała na podstawie programu "Mówi się", prowadzonego przez profesora Bralczyka w Telewizji Polonia w latach 1996 - 2000. Zawiera pytania telewidzów, którzy dzwonili bądź pisali do studia oraz odpowiedzi napisane w bardzo przystępny i dowcipny sposób, charakterystyczny dla autora.
Byłam ogromną fanką tego programu, dlatego też chętnie sięgnęłam po tę pozycję. Czytając, w głowie miałam głos pana Bralczyka, którego bardzo cenię. Pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 2001 roku. Ja czytałam już kolejne - z 2015 r. Język polski cały czas ewoluuje, zmienia się dlatego kilka porad już niekiedy trąciło myszką. Niemniej to bardzo ciekawa i potrzebna lektura, bo uważam, że trzeba cały czas dbać o nasz język ojczysty.

"Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka" wyd. PWN

Książka powstała w oparciu o fragmenty radiowej audycji profesora „Mówi się”. Jest to zbiór niektórych pytań i odpowiedzi jakie pojawiły się na antenie radia.
Znalazłam tu wiele ciekawych i przydatnych rzeczy. Niektóre, jak dla mnie, są oczywiste, ale skoro doczekały się ujęcia w książce to być może nie są one oczywiste dla wszystkich. Mnie szczególnie zaciekawiła kwestia żeńskiej odmiany nazwisk i feminizowania nazw zawodów (sędzia-sędzina).
Interpretacja zagadnień przedstawiona z humorem i swadą charakterystyczną dla wypowiedzi profesora.
Książka wzbogacona humorystycznymi rysunkami.
Minus: miałam do czytania wydanie z 2001 (takie z żółtą okładką, mały, kieszonkowy format) – wielkość druku to koszmar. Odwykłam od papierówek :/

Obowiązkowa lektura każdego Polaka! Może wtedy było by mniej "tą książkę", "półtorej metra", "Korwina-Mikkiego", a było by więcej "tę książkę", "półtora metra", "Korwin-Mikkiego". Nikt tak bowiem nie tłumaczy arkanów języka polskiego jak prof. Bralczyk. Wielki autorytet, ogromna wiedza w małej formie. Przeczytam kolejne pozycje z pod ręki tego autora!

Najbardziej aktualne problemy języka polskiego. Książka jest zbiorem pytań i odpowiedzi z audycji telewizyjnej prowadzonej przez profesora. Wyjaśnia zawiłości polskiej mowy, których często nie możemy odnaleźć w słownikach. Jeden z najlepszych poradników językowych dla niewtajemniczonych.

Gdyby ktoś zastanawiał się, dlaczego "W pustyni i w puszczy" (co w książce nie jest w końcu wyjaśnione),to zapraszam na stronę obcyjezykpolski.pl .

Niektóre pytania były zbędne, bo wyjaśnienia profesora powtarzały się.

Niektóre pytania były zbędne, bo wyjaśnienia profesora powtarzały się.

Książka przejrzysta i pomocna. Rozwiewa wiele wątpliwości dotyczących języka. Zdecydowanie polecam! :)

• Językoznawstwo
  • Popularnonaukowe