Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15475-2
Oceansoul

Książka powstała na podstawie audycji Mówi się, prowadzonej przez profesora Bralczyka w Telewizji Polonia. Zawiera pytania telewidzów dzwoniących do studia i piszących listy oraz odpowiedzi, napisane w przystępny i dowcipny sposób, charakterystyczny dla autora. Zagadnienia poruszane w poradniku podzielone są tematycznie i dotyczą m.in. stylistyki, etykiety językowej, nielogiczności w języku, zapożyczeń oraz spolszczeń nazw własnych. Książka zawiera też żartobliwe ilustracje nawiązujące do haseł.

kinkiet | 2017-05-09
Przeczytana: 08 maja 2017

Obowiązkowa lektura każdego Polaka! Może wtedy było by mniej "tą książkę", "półtorej metra", "Korwina-Mikkiego", a było by więcej "tę książkę", "półtora metra", "Korwin-Mikkiego". Nikt tak bowiem nie tłumaczy arkanów języka polskiego jak prof. Bralczyk. Wielki autorytet, ogromna wiedza w małej formie. Przeczytam kolejne pozycje z pod ręki tego autora!

Natalia MJ | 2011-07-16

Najbardziej aktualne problemy języka polskiego. Książka jest zbiorem pytań i odpowiedzi z audycji telewizyjnej prowadzonej przez profesora. Wyjaśnia zawiłości polskiej mowy, których często nie możemy odnaleźć w słownikach. Jeden z najlepszych poradników językowych dla niewtajemniczonych.

Zaczytana | 2016-06-24

Książka przejrzysta i pomocna. Rozwiewa wiele wątpliwości dotyczących języka. Zdecydowanie polecam! :)

Laruu | 2013-05-15
Przeczytana: 14 maja 2013

Książka bardzo przydała mi się do konkursu z j.polskiego z poprawności językowej. Dużo można się dowiedzieć i rozwiać wiele wątpliwości.

Nasz ojczysty język jest naprawdę bogaty i piękny, i powinniśmy starać się posługiwać nim jak najpoprawniej.

książek: 2092
Olga | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 01 marca 2017

Gdyby ktoś zastanawiał się, dlaczego "W pustyni i w puszczy" (co w książce nie jest w końcu wyjaśnione), to zapraszam na stronę obcyjezykpolski.pl .

Niektóre pytania były zbędne, bo wyjaśnienia profesora powtarzały się.

| 2012-12-26
Przeczytana: maj 2012

Książka jest genialna! Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych językiem ojczystym i jego sekretami. Wszystko wyjaśnione w przyjemnym, typowym dla Profesora stylu. Polecam wszystkim!

Mandarynka2012 | 2018-03-20
Olga Ka | 2018-01-16