Królowa porządków i Sedes Zagłady

2009-05-13
978-83-10-11655-0
Anna Skucińska
królowa porządki

Bardzo fajna, zwariowana książka opisująca nastolatkę, która ma dość nietypowe problemy.

"Nazywam się Zelah Green i mam obsesję na punkcie czystości.
Większość życia spędzam w Stanie Zagrożenia Atakiem Zarazków (a ogłaszam go wtedy, gdy na przykład ktoś próbuje mnie dotknąć brudnymi rękami). Cud, że w ogóle chodzę do szkoły. Ale teraz, na polecenie macochy, mam zamieszkać z bandą dziwadeł w domu o nazwie Zacisze, gdzie każdy, podobnie jak ja, ma swój drobny problem..."

W książce w zabawny sposób opisany jest świat na przykładzie Zelah, która z powodu swojej przesadnej miłości do czystości zostaje odesłana do kliniki - Zacisze. W Zaciszu, nawet o tym nie wiedząc, zostaje uczona jak żyć bez wykonywania wszystkich rytuałów. Bez szczotkowania twarzy, dłoni i pozostałych części ciała po 30 razy oraz bez wykonywania 30 podskoków, kiedy tylko ma wyjść na schody lub z nich zejść. Książka jest przeznaczona może dla trochę młodszych czytelników (jakieś 12-13 lat) ale mi się bardzo spodobała a niektórych może nawet czegoś nauczyć.

"Nazywam się Zelah Green i mam obsesję na punkcie czystości.

Ulubiona,najlepsza!

Ulubiona,najlepsza!

Cały czas nie wiem co dolegało Lib!!!!!

Cały czas nie wiem co dolegało Lib!!!!!

Tak książka opowiada o problemach młodych ludzi, co bardzo mi się w niej podoba. Jednak, i tak chciałabym się dowiedzieć co dzieje się z Zelah i jej losami po zakończeniu książki.

Jedna z moich najulubieńszych książek napisana świetnym językiem, zrozumiałym dla każdego. Jest to niebanalna historia o młodej dziewczynie do której każdy może się choć trochę porównać. Z przyjemnością wracam do tej książki już po raz czwarty :) Niezmiernie polecam wszystkim!

Dobrze napisana książka. Tytuł mnie zmylił. Myślałam że będzie o czymś kompletnie innym.Książka na pochmurny dzień.

Nie najgorsza, ale też nie najlepsza :)

Nie najgorsza, ale też nie najlepsza :)

Nie ukrywam, miałam problem z napisaniem tej recenzji. Książka, wydaje się przez ogromną czcionkę i małe strony książeczką dla dzieci. Mimo tego zechciałam ją przeczytać i powiem ze wywarła na mnie ogromne wrażenie. Książkę bardzo łatwo się czyta, jest przyjazna i daje do myślenia. Porusza się w niej temat uzależnień, ciężkich przeżyć i ich skutków. Główna bohaterka jest chora na nerwice natręctw. Myśli ze gdy nie ujmuje każdej ręki, policzka czy nie wyczesze włosów kilkadziesiąt razy, jej bliskim stanie się coś złego. Jej mama umarła dwa lata wcześniej, a tata zaczął pić. Po śmierci matki popada w histerię gdy ujrzy brud, czy zarazki. Co do języka książki uważam że książka mogla by być bardziej rozciągnięta i dłuższa, ale mimo ze znam lepiej napisane, nie to złe określenie... Po prostu znam książki, w których treść jest lepiej ujęta w słowa ( może to tłumaczenie? ) to i tak mi się podobała. Uważam ze ta książkę powinna przeczytać każda nastolatka! Na mnie zrobiła duże wrażenie, którego nie mogłam się pozbyć przez jakiś czas. Naprawdę polecam i mam nadzieje ze znajdzie się na waszej półce czy to na stałe czy na tydzień. Mam jednak dwie uwagi :
1. Czy mogłyby zostać dokończone losy przyjaciółki Zelah?
2. Po co te błyszczące auteczka z barbie na okładce? Po przeczytaniu treści uważam ze powinna być zupełnie inna okładka.

Pełna recenzja: http://my-books-1220.blogspot.com/2012/11/krolowa-porzadkow-i-sedes-zagady.html
Blog z recenzjami książek "MyBooks - Nasze Recenzje" : http://my-books-1220.blogspot.com/

Cudna...

Cudna...

Kolejna wybrana kupiona przypadkowo i "połknięta" za jednym razem. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tą pozycją, ale skuszona okładką i opisem nie zastanawiałam się ani chwili nad jej kupnem.

Biorąc pod uwagę okładkę można stwierdzić, że jest to typowa "babska" komedia i tak też myślałam dopóki nie zaczęłam jej czytać.
Historia opowiada o nastolatce Zelah Gree, która w wyniku choroby straciła matkę, a ojciec uciekł (jak się później okazało leczył się z alkoholizmu). Dziewczynka mieszkała, więc z drugą żoną ojca. Macocha nie umiała poradzić sobie z problemami pasierbicy, która miała obsesję na punkcie czystości. Codziennie odprawiała te same rytuały, takie jak na przykład mycie każdej ręki po 32 razy, szorowanie twarzy szczoteczką do paznokci, nie rzadko do krwi, oraz podskoki na najwyższym stopniu schodów za każdym razem gdy po nich schodziła lub wchodziła. Pewnego dnia gdy Zelah wróciła ze szkoły została przez macochę wyrzucona z domu. Przyjaciółka rodziny zawiozła ją do pewnego domu gdzie mieszkające tam małżeństwo pomagało nastolatkom z problemami. Miała tam pozbyć się swojej mani czystości. W walce o pokonanie nerwicy natręctw pomagała jej Doktorka wraz z mężem, oraz inne dziewczyny szukające pomocy, które na początku zachowywały do niej dystans, w końcu okazały się najlepszymi przyjaciółkami.
Książka pokazuje, w chwilami zabawny sposób, jak dużym kłopotem mogą być nawet drobne zaburzenia psychiczne. Pozycję tę polecam z czystym sercem każdemu, kto lubi lekkie opowieści o nastolatkach z dość nietypowymi problemami.

Historia opowiada o nastolatce Zelah Gree, która w...

• Pożyczone od znajomych
  • Czytane wielokrotnie