Kira-kira

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kira-kira
Kira, powieść amerykańska
Puma

Georgia końca lat pięćdziesiątych, rodzina japońskich emigrantów, dwie siostry: Lynn i Katie. Łączy je szczególna więź. Lynn jest dla Katie niedościgłym wzorem, autorytetem i najlepszą przyjaciółką, objaśnia jej świat, uwrażliwia na jego piękno. To Lynn nauczyła Katie pierwszego słowa, kira-kira, które po japońsku oznacza „błyszczący", a w sekretnym języku sióstr określa wszystko, co jest piękne, fascynujące i pełne życia. Podczas choroby Lynn role się odwracają i to Katie staje się za nią odpowiedzialna.
Wielka siła książki Kadohaty tkwi w narracji. Jest to opowieść kameralna, po japońsku powściągliwa, ale pełna świeżości i mocy.

skubasowa | 2015-06-01
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Ta książka jest po prostu "kira-kira": piękna, fascynująca i pełna życia.
Czytałam ją jako gimnazjalistka, wspomnienie zostało do dzisiaj.
Polecam wszystkim głodnym wzruszeń, tych prawdziwych.

Yuuripporo | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Książka pisana - jak pisze na odwrocie - dla trochę starszych dzieci, jednak nie przeszkadza to niczemu, żeby lecieć po chusteczki, bo zapłakane oczy uniemożliwiają czytanie :) Śliczna.

Aisling | 2014-12-04

Niebanalna końcówka.

CAŁA RECENZJA NA: http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

Na książkę skusiłam się głównie przez to, że stała na półce u mojej siostry. Kilka lat temu chciała mi ją pożyczyć, ale ja zapierałam się rękami i nogami, właściwie nie wiem czemu. Po prostu. Jednak teraz, sięgnęłam po nią głównie z przypadku. A jakie są moje wrażenia?

Katie ma starszą siostrę Lynn. Lynnie jest mądra, bystra, kocha i opiekuje się siostrą, bo rodzice ciągle pracują. Wkrótce rodzina postanawia się przeprowadzić z Iowy do Chesterfield. Katie musi iść do szkoły, jej siostra kontynuuję naukę, a ich rodzice ciężko pracują w przemyśle drobiowym. W między czasie rodzi się Sam. Siostry są z sobą silnie związane, mimo różnicy wieku. Jednak, gdy Lynn dorasta, ich relacja zaczyna się zmieniać, acz trwa to tylko chwilę. Potem wszystko jest w porządku. Lynnie czuje się coraz słabsza. Ma anemię. Potem, rodzina dowiaduje się, że dziewczynka jest ciężko chora. Pieniędzy zaczyna brakować. Rodzice coraz mniej uwagi...

katalen | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 06 marca 2011

Najlepiej buszuje mi się po szkolnej bibliotece z koleżanką u boku. Wtedy jakoś łatwiej jest mi szukać.
Muszę przyznać, że tym razem udało mi się wyłowić prawdziwą perełkę.
"Kira-Kira" to historia, którą czytało mi się tak, jakby każdy jej szczegół był prawdą. Podobał mi się punkt widzenia Katie, która ciągle poznaje tajemnice otaczającej nas rzeczywistości.

Książka wspaniała.
Polecam!

Dome_chan | 2012-10-13

Czytałam ją bardzo dawno temu, jednak dobrze pamiętam, jaką gamę uczuć we mnie wywołała. Wspaniała książka, którą z czystym sercem polecam każdemu.

Resistance | 2012-03-06

Przeczytałam ją kilka lat temu ale wywarła na mnie duże wrażenie.

DJamena | 2013-01-29
Przeczytana: 2010 rok

Czytałam wiele razy, z chęcią powróciłabym jeszcze kilka.

| 2012-05-02
Przeczytana: 01 maja 2012

Bardzo dobra książka. Została napisana z perspektywy dziewczynki, japońskiej dziewczynki, która ma 12 lat i mieszka w USA. Język użyty do napisania powieści nie jest zbyt wyszukany, ale jak dla mnie dzięki temu szybciej się czyta.
Uważam, że jest bardzo fajna i warto ją przeczytać :3

Lena | 2011-09-07

Warto sięgnąć jeśli zamierza się wzruszyć.

Wszystko jest tak przewidywalne, ale nie zmienia przekazu.