Niemcy, Rosja i kwestia polska

Okładka książki Niemcy, Rosja i kwestia polska
Roman Dmowski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
83-211-1456-3
Tagi:
historia Polski XX wiek narodowa demokracja
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
493
350

Na półkach:

Jestem skłonny wierzyć, że większość ludzi posiadających wiedzę historyczną, której nie powinni się wstydzić, aczkolwiek nie będący dysponentami dyplomu z tej dziedziny nauki, potrafią określić wizję narodowej demokracji, której głównym ideologiem był właśnie Roman Dmowski, krótko, jako „orientację prorosyjską”, zaś politykę środowiska Piłsudskiego powszechnie tytułuje się mianem „aktywizmu”. I tyle, więcej się przeważnie nie porusza. Na powyższym przykładzie widać znaczenie semantyki – aktywiści kontra orientacja prorosyjska. Ludzie walczący z poświęceniem o Polskę kontra Ci gotowi do ugody i lojalizmu. Jednak czy zawsze działalność aktywna, pozbawiona częstokroć przemyślanej wizji musi być korzystna? Śmiem stwierdzić, że w przypadku tutaj poruszanym opisałbym ją nawet jako szkodliwą, co przecież pokazała sama historia. Narodowa Demokracja obrała politykę zgodną z interesem narodowym, opierając się na państwach Ententy, które później zagwarantowały istnienie suwerennej Polski. A socjaliści wokół których obracał się nasz marszałek? Działali na rzecz państw centralnych. I teraz postawmy pytanie, co by było gdyby kraje nam życzliwe nieprzychylnym okiem spojrzały na poczynania innych Polaków, stających po stronie państw przegranych? Pomagaliście również tamtym, więc teraz siedźcie cicho? Mogło tak być? Mogło.

Toteż warto polecić „Niemcy, Rosja i kwestia”, aby zgłębić wiedzę o determinacji środowiska narodowego akurat po takiej, a nie innej stronie sporu światowego. Wydaje się to najlepsza pozycja dla zainteresowanych tematem, podparta bardzo dogłębną analizą ówczesnej polityki ścierania się europejskich mocarstw, od których ludność oraz sprawa polska bezpośrednio była zależna.

Jestem skłonny wierzyć, że większość ludzi posiadających wiedzę historyczną, której nie powinni się wstydzić, aczkolwiek nie będący dysponentami dyplomu z tej dziedziny nauki, potrafią określić wizję narodowej demokracji, której głównym ideologiem był właśnie Roman Dmowski, krótko, jako „orientację prorosyjską”, zaś politykę środowiska Piłsudskiego powszechnie tytułuje się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    151
  • Chcę przeczytać
    140
  • Posiadam
    47
  • Historia
    9
  • Ulubione
    4
  • Polityka
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Polityka
    4
  • Historia Polski
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niemcy, Rosja i kwestia polska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne