8320324467
adamats

Opracowanie graficzne: Robert Łaszkiewicz.

źródło opisu: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1986

Nitager | 2016-09-24

Zbiór pięknie napisanych opowiadań, których akcja dzieje się pośród Indian - głównie Dakotów, ale nie tylko. Każde z nich jest na inny temat i w każdym występują inni bohaterowie - zawsze jednak są to Indianie. Czasami biorą tam też udział biali ("Złoto Ponki", "Odwaga") - ale zawsze na pierwszym planie, najważniejsza jest historia rdzennego mieszkańca Ameryki.
Opowiadania czasem nieco naiwne, jak "Legenda Dakoty", czasem wstrząsające, jak "Anaresekwa", czasem przygnębiające, jak "Złoto Ponki" - ale wszystkie warte przeczytania.
Choć książka adresowana jest do młodych czytelników, również dorosły bibliofil potrafi docenić jej piękno i klimat.

Salicar | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indianie, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Jestem pod wrażeniem. Książka jest pełna niesamowitego klimatu indiańskiego i to nie w jednej opowieści, ale we wszystkich. Kiedy sięga się po jakąkolwiek lekturę, zazwyczaj pojawia się jedna dosyć mocno zarysowana fabuła z paroma postaciami i albo się ona czytelnikowi spodoba, albo pójdzie w zapomnienie. Tak więc w przypadku książki "Odwaga" jest to swego rodzaju sztuka by pisząc kilka opowieści, być wstanie zaciekawić i wciągnąć czytelnika do każdej z nich, tak by czuł to co czują bohaterowie, by wywoływać w nim takie same emocje, a przede wszystkim, by skłonić do refleksji: jak ja zachowałbym się w tej sytuacji? Nie będę więc oceniał książki jako całość, a każde opowiadanie z osobna.
Odwaga:9/10, Legenda Dakoty:8/10, Zwycięzca:7/10, Nowe prawo:8/10, Złoto ponki:9/10, Salomon:8/10, Anaresekwa:8,5/10.

Alfalfa | 2011-04-12

Jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie. Kilka opowiadań dla młodzieży "o Indianach", jak to się kiedys mówiło, ale dla mnie nie były to zwykłe, proste opowiadania z gatunku "zabili go tomahawkiem i uciekł". Wszystkie pamiętam do dzis, choć minęło chyba ponad 20 lat, jak po raz ostatni je czytałam. Każde opowiadanie to gotowy scenariusz na film: postaci z charakterem, emocjonalne, przeżywające ciekawe, czasem trudne dla nich sytuacje, przeważnie związane ze społeczną kondycją Indian w okresie ekspansji białych na Dzikim Zachodzie. Książka nie tylko dla młodzieży.

marijestmoja | 2018-04-11
Przeczytana: 29 maja 1981