Odwaga

Okładka książki Odwaga Nora Szczepańska
Okładka książki Odwaga
Nora Szczepańska Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1986-01-01
1977-01-01
8320324467
Indianie Ameryka Północna Robert Łaszkiewicz

Czytałem te opowiadania jakieś 30 lat temu... Nie pamiętam już szczegółów, ale pamietam klimat. Pamiętam emocje, pamiętam, żeby o nich nie zapomnieć i może kiedyś jeszcze do tego wrócić.
Szkoda, że młodzi ludzie sporadycznie sięgają po takie tytuły.

Szkoda, że młodzi ludzie sporadycznie sięgają po takie tytuły.

Zbiór pięknie napisanych opowiadań, których akcja dzieje się pośród Indian - głównie Dakotów, ale nie tylko. Każde z nich jest na inny temat i w każdym występują inni bohaterowie - zawsze jednak są to Indianie. Czasami biorą tam też udział biali ("Złoto Ponki", "Odwaga") - ale zawsze na pierwszym planie, najważniejsza jest historia rdzennego mieszkańca Ameryki.
Opowiadania czasem nieco naiwne, jak "Legenda Dakoty", czasem wstrząsające, jak "Anaresekwa", czasem przygnębiające, jak "Złoto Ponki" - ale wszystkie warte przeczytania.
Choć książka adresowana jest do młodych czytelników, również dorosły bibliofil potrafi docenić jej piękno i klimat.

Opowiadania...

Jestem pod wrażeniem. Książka jest pełna niesamowitego klimatu indiańskiego i to nie w jednej opowieści, ale we wszystkich. Kiedy sięga się po jakąkolwiek lekturę, zazwyczaj pojawia się jedna dosyć mocno zarysowana fabuła z paroma postaciami i albo się ona czytelnikowi spodoba, albo pójdzie w zapomnienie. Tak więc w przypadku książki "Odwaga" jest to swego rodzaju sztuka by pisząc kilka opowieści, być wstanie zaciekawić i wciągnąć czytelnika do każdej z nich, tak by czuł to co czują bohaterowie, by wywoływać w nim takie same emocje, a przede wszystkim, by skłonić do refleksji: jak ja zachowałbym się w tej sytuacji? Nie będę więc oceniał książki jako całość, a każde opowiadanie z osobna.
Odwaga:9/10, Legenda Dakoty:8/10, Zwycięzca:7/10, Nowe prawo:8/10, Złoto ponki:9/10, Salomon:8/10, Anaresekwa:8,5/10.

Jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie. Kilka opowiadań dla młodzieży "o Indianach", jak to się kiedys mówiło, ale dla mnie nie były to zwykłe, proste opowiadania z gatunku "zabili go tomahawkiem i uciekł". Wszystkie pamiętam do dziś, choć minęło chyba ponad 30 lat, jak po raz ostatni je czytałam. Każde opowiadanie to gotowy scenariusz na film: postaci z charakterem, emocjonalne, przeżywające ciekawe, czasem trudne dla nich sytuacje, przeważnie związane ze społeczną kondycją Indian w okresie ekspansji białych na Dzikim Zachodzie. Książka nie tylko dla młodzieży.

• Indianie
  • Domowa biblioteczka