Ile mamy wolności? Problem determinizmu

Tłumaczenie: Anna Florek
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
How free are you? The determinism problem
83-7150-987-1
jestemtu

Shelley napisał na jego cześć odę, Immanuela Kanta niepokoił, irytował Samuela Johnsona, przygnębiał Johna Stuarta Milla, inspirował Freuda, przez Sartre'a został wyszydzony, Einstein natomiast za nic nie chciał się go wyrzec. Determinizm stanowi podstawowy problem filozofii, a wielcy myśliciele zdecydowanie się różnią w swoich opiniach na ten temat. Jest to też jeden z najistotniejszych problemów każdego z nas, dotyczy bowiem odpowiedzialności, nadziei i stosunku do świata.
Niniejsza książka zwięźle wprowadza w problem determinizmu, a zarazem zaprasza do dyskusji. W pierwszych sześciu rozdziałach zostały zaprezentowane dwie konkurencyjne teorie: według pierwszej jesteśmy wytworami łańcuchów przyczyn i skutków, druga przyznaje nam wolną wolę. Czy obie są jasne, spójne i prawdziwe? Rozważając te pytania, Ted Honderich omawia całościową koncepcję umysłu. W końcowych czterech rozdziałach przedstawia stanowiska implikowane przez pierwszą koncepcję powiadającą, iż podlegamy koniecznościom przyczynowym. Kompatybilizm głosi, że także w tej sytuacji możemy być wolni, czemu z kolei przeczy inkompatybilizm. Czy któreś z tych stanowisk jest prawdziwe?

Ephemeral | 2016-11-21
GVA | 2016-02-22