Moralna wyższość wolnej gospodarki

Wydawnictwo: Prohibita
978-83-61344-00-1
filozofia i etyka
Marek

Tworzenie dóbr materialnych to służba ludziom. Gospodarowanie jest więc z natury moralne, choćby nadużycia kierowały je na złe tory. Zdrowy i sprawiedliwy ustrój gospodarczy opiera się na prawie do własności (przykazanie „nie kradnij”) oraz na wolności, przysługującej osobie ludzkiej. Taki ustrój stwarza warunki dla pracy i przedsiębiorczości i zmniejsza obszary biedy. Przeszkodą jest natomiast biurokratyczne państwo. Książka Moralna wyższość wolnej gospodarki omawiając te tematy sięga do Biblii, nauczania Jana Pawła II i refleksji ekonomiczno-moralnej. Przedstawia relację ekonomii do etyki i teologii, zagadnienia własności, majątku i obowiązków wobec bliźnich, wolnego rynku, pracy, przedsiębiorczości, roli państwa, rodziny, służb publicznych, opodatkowania. Dowodzi przy tym chrześcijańskiego charakteru i moralnej wartości wolnej gospodarki.

Marjory | 2013-07-27
Przeczytana: 2013 rok

Teologia i gospodarka tylko pozornie nie mają nic wspólnego. ;)

Jest to jedna z pierwszych książek o wolnej gospodarce, z którymi się zetknęłam i dla mnie zdecydowanie najlepsza.

Logika przedstawionych tu wywodów jest porażająca, a język zrozumiały dla każdego. Autor w bardzo prosty i zwięzły sposób przedstawia błędne spojrzenie na ekonomię. Przedstawionych jest tu wiele kontrowersyjnych tematów. Poruszono m.in. kwestię lichwy, czy też płacenia podatków.

Myślę, że po lekturze tej książki można o wiele lepiej zrozumieć czym jest wolność.

Moim zdaniem z treścią tej książki powinien zapoznać się każdy, ale może przede wszystkim zwolennicy tzw. "państwa opiekuńczego" oraz katolicy, którzy uważają, że to grzech być bogatym.

Mateusz | 2016-01-28
Krzysztof1993 | 2015-04-14