Czym jest europeizm?

What is europeism?
978-83-61344-01-8
filozofia i etyka
Marek

„Europeizm jednoczy ludzi o wielu odmiennych światopoglądach. Socjaliści, chadecy i wszelkiej maści demokraci, a nawet komuniści, w mniejszym lub większym stopniu akceptują ideologię europeizmu, chociaż żadne z wymienionych stronnictw nie przyznałoby się publicznie do posiadania wspólnych celów z pozostałymi. Europeizm wydaje się zatem metaideologią, stojącą ponad innymi ideologiami, w wyniku czego pozostaje poza wszelką dyskusją”.

wilu9500 | 2013-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Seria wykładów na temat niebezpieczeństw integracji europejskiej takich jak zbyt duża władza biurokratów, gospodarka centralnie planowana. Poruszony zostaje przez autora równie temat unii monetarnej i euro. Klaus pisze wprost, że euro jest odpowiedzialne za spowolnienie wzrostu gospodarczego w niektórych krajach. Idzie dalej, i pisze, że establishment biurokratów europejskich nie che tego faktu zauważyć.

St. 15 Klaus - uważa, że jedną z cech europeizmu jest niechęć do wolnego rynku. St. 16 W kontekście europejskich polityków: "Wierzą, że państwo może być sprawnym podmiotem gospodarczym". St. 19 Klaus: "Wprowadzenie jednolitych standardów ma doprowadzić do zaniku konkurencji między krajami". St. 22 Klaus: "Polityka narodowa to dla europejczyków nacjonalizm". St. 47 Klaus: "Strefa Euro jest względnie łatwa do rozmontowania". St. 55 Klaus: "Gospodarka Unii Europejskiej przypomina trochę gospodarkę centralnie planowaną". St. 70 Klaus: "Nie dopuszcza się do wiadomości porównywania...

Spacerolog | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Po lekturze tej książki rozbudziła się we mnie rozpaczliwa zazdrość do Czechów. Chciałbym, żeby choć jeden polityk w naszym kraju potrafił być liberałem w swej postawie, a zarazem w tak konsekwentny i wewnętrznie spójny sposób potrafił wskazać wynaturzenia w jakie brnie twór polityczny zwany obecnie Unią Europejską. I co najważniejsze potrafi to wyłożyć w sposób zrozumiały dla laika.

Damian | 2013-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Wprawdzie to tylko zbiór wykładów, jednak jest to świetna książka. Świetna, ponieważ 5 lat po wydaniu jest aktualniejsza, niż w okresie premiery. Do tego Klaus nie boi się krytykować europeizmu za pomocą ARGUMENTÓW, a nie tylko własnych przekonań. Podbudowa merytoryczna na najwyższym możliwym poziomie, warta zapoznania się.

Dagna | 2016-05-03
Na półkach: 2016, Studia, Przeczytane