Wolny Tybet, wolne Chiny

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-304-0
literatura faktu

Za miesiąc Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Czy jednak - w obliczu niedawnych krwawych prześladowań Tybetańczyków przez chińskie władze - nie powinno się Olimpiady zbojkotować? Czy wypada kupować chińskie towary - jeśli wiemy, że mogły one powstać w wyniku pracy niewolniczej? A może nic się nie da zrobić i należy z Chinami utrzymywać normalne stosunki, przymykając oko na "niedociągnięcia" w dziedzinie praw człowieka.

Książka Wolny Tybet, wolne Chiny to głos Michała Orzechowskiego od lat zaangażowanego w walkę o prawa człowieka, założyciela Parlamentarnego Zespołu Na Rzecz Tybetu i współtwórcy ruchu World Solidarity. Autor, w rozmowie z Agnieszką Domańską, stara się odpowiedzieć na pytanie, co my - Polacy - możemy zrobić dla Tybetu i dla Chin, ponieważ błędem jest utożsamianie obywateli chińskich z komunistyczną totalitarną władzą. Polska bowiem, która w latach 80. otrzymała od społeczeństw Europy Zachodniej bardzo duże wsparcie, zaciągnęła tym samym moralne zobowiązanie wspierania ruchów wolnościowych i antytotalitarnych.

Wolny Tybet, wolne Chiny to z jednej strony opis dramatycznej sytuacji Tybetu i Chin pod rządami komunistów - gdzie Orzechowski obala wiele mitów i stara się walczyć ze stereotypami - z drugiej, propozycja, jak można wpłynąć na zmianę sytuacji i co każdy z nas może tu zrobić.

biegamznozem | 2012-03-01

Bardzo ważna książka - społecznie i obywatelsko. Od czasu jej wydania tj. od 2008 roku, kiedy to wydarzenia związane z przygotowaniem Olimpiady w Pekinie były szeroko komentowane przez wszelakiej maści aktywistów, nadal jest aktualna. Chiny nadal są państwem komunistycznym zabijającym swoich i nie tylko obywateli. Po przeczytaniu aż chce się wyjść z domu i DZIAŁAĆ.

Marcin Lachowicz | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016