"I"

Wydawnictwo: Nowy Świat
83-7386-043-6

Samotny bohater staje przed największym wyzwaniem: próbą zerwania kolejnych zasłon i odkrycia prawdy o cywilizacji. Jest to subiektywna wizja rzeczywistości, łącząca wątki sensacyjne, romansowe i filozoficzne w jedną niezwykłą całość. Tytułowe "I", to znak, który dla każdego może być czymś innym: drzwiami do innych światów, zaproszeniem do przygody odkrywania, symbolem łączenia się nieba z ziemią. Opowieść snuta przez Orzechowskiego, wciąga od początku, ale wartka fabuła to tylko pierwsza, najbardziej powierzchowna warstwa książki. Pod nią kryją się kolejne poziomy, stawiane są ważne pytania, także te dotyczące mistycznej strony naszego życia. Sugestywne ilustracje litewskiego artysty Linasa Domarackasa doskonale dopełniają obrazy nakreślone w książce, tworząc atmosferę, którą czuć od pierwszych stron. Kiedy Or wyruszy w wielką podróż, nie będzie przeczuwał, dokąd go zaprowadzi droga. Nawet nie zna pytań, na które otrzyma odpowiedzi. Czym jest otaczająca go rzeczywistość? Co można odebrać komuś, kto nie ma nic? Czy kobieta, którą spotka w swojej wędrówce, jest jego przekleństwem, czy przeznaczeniem? Czy lepiej walczyć ze sobą, czy też o siebie? Co go czeka na szczycie Windy, na Ostatniej Stacji? I czy jest ktoś, gdzieś tam w górze, kto potrafi na te wszystkie pytania odpowiedzieć?

[merlin.pl]

Kiedy Or wyruszy w wielką podróż, nie będzie przeczuwał, dokąd go zaprowadzi droga Pacyfik, Indie, Tybet, czy może gdzieś jeszcze dalej i jeszcze wyżej? Nawet nie zna pytań, na które otrzyma odpowiedzi.

Oprawa graficzna i ilustracje: Linas Domarackas.

Wojciech Gołębiewski | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Nie znalazłem danych o wieku autora, ani jego wykształceniu, a sama pisanina wskazuje na butnego, bardzo pewnego siebie, infantylnego, młodego człowieka, słabo wykształconego i operującego bardzo słabym piórem.
Lekturę marnych debiutów kończę zwykle w połowie, a tym razem nie wiem dlaczego, dobrnąłem do końca tego bełkotu. Chociaż chyba wiem dlaczego. Bo autor, bardzo surowy w teologii i filozofii, posunął się w swojej paplaninie za daleko, obrażając uczucia religijne wszystkich myślących wyznawców wszelkich religii. Te jego fantasmagorie są po prostu niesmaczne, a ja skupiony na religii judeochrześcijańskiej widzę, że on nie rozumie jej doktryny i dogmatów.
Pozostaje tylko wyrazić zdziwienie, że znalazł wydawnictwo zainteresowane jego bredniami. Ku pamięci to Wydawnictwo Nowy Świat.

Wernest | 2013-11-13
madziaq | 2013-06-16