Niepamięć

Oblivion
83-7298-045-4
zmarli, śmierć, życie, zapomnienie
Monika

W tej poruszającej powieści zmarli przemawiają własnymi głosami. Domagają się, aby ich wysłuchać, żądają zemsty, przebaczenia lub zrozumienia, przede wszystkim jednak chcą zostać ocaleni od kolejnej śmierci - niepamięci. Jest wśród nich Michael O'Halloran, morderca z IRA, Kate Fenton, prześladowana żona, której śmierć okazała się wstrząsająca; Annabelle, zdolna dziewczyna, która powinna żyć wiecznie; Peter Bishop, który umarł emocjonalnie na długo przed tym, jak go zamordowano. Ich głosy, bezustannie i przeraźliwie natarczywe, są przywoływane przez Catherine Samuelson i cynicznego Maxa, a także tych, którzy cierpią, lecz zaczynają zapominać. Mają one głęboki wpływ na Andrew i wszystkich poruszonych śmiercią Laury.
'Niepamięć' to śmiała i piękna powieść, w której zderzają się niepokojące prawdy o śmierci, miłości i pamięci.

książek: 1900
Gosia | 2015-05-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 maja 2015

Specyficzna książka. Nie znam twórczości Jospehine Hart, bo to mój pierwszy kontakt z tą pisarką. Sama forma jest dość zaskakująca. Zaczyna się od typowej prozy obyczajowej, potem pamiętnik, następnie dramat wpleciony w powieść, a na końcu znowu obyczajówka i to wszystko na 150 stronach.
Treść to rozważania na temat stopniowego zapominania o zmarłych i dalszego układania sobie życia przez tych, którzy pozostali.
Na problem zapominania patrzymy ze strony zmarłych, którzy przemawiają w powieści własnym głosem, domagając się uwagi oraz z pozycji żywych, którzy za wszelką cenę chcą pamiętać i nakłonić do tego innych.
Dałabym wyższą ocenę, lecz część dramatyczna w moim odczuciu bardzo utrudniła odbiór powieści i wprowadziła jakiś chaos, kompozycja stała się nieczytelna.
Na okładce wymienione są jeszcze dwie inne powieści autorki: "Skaza" i "Grzech". Postaram się jeszcze je przeczytać, aby wyrobić sobie bardziej kompletne zdanie o twórczości pisarki.

Małgorzata | 2016-01-03
Przeczytana: 2012 rok

Ci, którzy odeszli proszą, domagają się pamięci. Nie chcą odejść w niepamięć. Książka przygnębia, ale porusza nas do wspomnień.

Nie jest to moja ulubiona Hart, może tak. Trochę tu przeszkadza sztuka w powieści, trochę brakuje charakterystycznego dla tej autorki stylu, dystansu, chłodu, ale nadal lubię czasem do niej wrócić.

Wiktor Bogacki | 2016-05-01
Suechan | 2015-10-31