Nikt nie zna wszystkich jej imion. Opowieść o królowej Hatszepsut

Wydawnictwo: Maszoperia Literacka
978-83-62129-80-5
starożytny Egipt
Iga

Opowieść o życiu Hatszepsut od chwili jej mitycznego poczęcia aż po dzień, w którym wstąpiła w zaświaty. To dzieje jej walki o tron i wielkich na nim dokonań, lecz także zwykłych ludzkich słabości, spełnionych i zawiedzionych nadziei. Napisanie tej powieści poprzedziły wielomiesięczne studia nad licznymi tekstami źródłowymi i pracami naukowymi. Wszystkie opisy ceremonii i zwyczajów, a także różnych przejawów życia rodzinnego zgodne są z przekazem historycznym.

KSIĄŻKI Z NASZYCH PÓŁEK - recenzja VI
Hanna Goworowska-Adamska - Nikt nie zna wszystkich jej imion/Tron obu krain

Co współczesny, nieinteresujący się historią obywatel potrafi powiedzieć dziś o dziejach starożytnego Egiptu? Na pewno wskaże – jako pozostałość minionych czasów - piramidy, z pewnością będzie też wiedział o tym, iż tą odległą, inspirującą cywilizacją rządzili faraonowie. Ci, którzy głębiej sięgną w archiwa swojej pamięci i otworzą w nich zakurzoną szufladkę, zawierającą zapisy dawnych szkolnych lekcji, będą wiedzieć o ogromnych wpływach potężnej kasty kapłanów, o charakterze hieroglificznego pisma, o irygacji, o imponujących świątyniach i o innych, równie ciekawych szczegółach. Są to zazwyczaj jedynie suche informacje. Jak jednak mogło wyglądać codzienne życie tych ludzi, o których dziś szkolne podręczniki przekazują encyklopedyczne fakty? Próby nakreślenia odpowiedzi na to pytanie dokonała Hanna Goworowska-Adamska w – dwutomowej na chwilę obecną – serii powieści...

Agata | 2016-12-01

Promocje w księgarniach radują moje serce, lecz godzą w mój portfel. Kupuję książki, które normalnie bym nigdy nie kupiła. Czasami trafiam na coś okropnego, lecz czasami spotykam perełki. I właśnie tak było tym razem.
Od gimnazjum interesowałam się mitologią grecką, czasami rzymską, lecz jakiś czas temu przyciągnął mnie panteon egipski. Niestety, ale wiele legend i mitów przeczy sobie, nie wiadomo kto był dzieckiem kogo, czyj był ojciec i tak dalej, jednak to nie przeszkodziło mi w zagłębieniu się w szczegóły. Trafiając na półce na tę książkę nie mogłam przejść obojętnie. Śmiesznie niska cena i dziwna, niezbyt przyciągająca okładka? No biorę! I właśnie tak trafiłam na coś, dzięki czemu podróże pociągiem minęły mi przyjemnie.
Poznajemy Hatszepsut jako młodą dziewczynkę, która przygląda się panowaniu ojca, a już kilka stron dalej zostają ogłoszone zaręczyny bohaterki i Totmesa. Od tej pory Hatszepsut uczy się jak być dobrą królową oraz żoną.
Miło było czytać o tym, jak mała...

Abee | 2015-11-04
Na półkach: Egipt, Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

Historia królowej egipskiej Hatszepsut - od narodzin do śmierci. Napisana pompatycznym językiem. Trudna przez to w czytaniu i w zrozumieniu. Język - sztuczny i sztywny - odstręcza. W miarę czytania można się przyzwyczaić. Ale tak naprawdę nie jest to jakaś porywająca historia. Królowa-faraon z rzadka jest tu pełnokrwistym człowiekiem. Płaska treść. Na plus trzeba zaliczyć, że porządkuje pewne fakty historyczne. Dla koneserów.

Małga | 2011-02-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Przyznam się, że nie zgadzam się z opinią Karoliny. Książka niezwykle rzetelna historycznie, a do tego napisana świetnym językiem - stylizowany na stary, nieco "biblijny", na pewno nie dla gimnazjalistów! Czyta się jednym tchem. Po prostu historia w wersji "light", ale doskonała. Zdecydowanie polecam - oczywiście tym, których historia rzeczywiście interesuje.

Nefer | 2013-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2013

W kwestii historycznej nie mam zbytnich zastrzeżeń, jednak książka pod względem komfortu czytania jest średnia. Przez pseudo-wzniosły ton nie udało mi się zżyć z główną bohaterką, poza tym akcja jest niekiedy za szybka (np. urodziła pierwsze dziecko, a zaraz potem rodziła drugie). Autorka stworzyła kilka pobocznych wątków miłosnych, ale ostatecznie nie są one ciekawe. Można przeczytać, ale moim zdaniem nie należy oczekiwać rewelacji.

Karolina | 2011-01-04
Przeczytana: 18 listopada 2010

dość słaby język- jak dla gimnazjalistów- dorosły czytelnik raczej nie odnajdzie w niej nic szczególnego, główna bohaterka do przesady wyidealizowana, raczej dla fanów książek o starożytnym Egipcie i tematyce historycznej

Sebastian Kotlarz | 2016-08-24

Pierwsza książka polskiej autorki o królowej Hatszepsut. Bardzo dobrze się czyta.

Natalia1523 | 2016-08-30
Na półkach: Kasi, Przeczytane