zuchwała koronacja. Tebanki

Wydawnictwo: ISA

Nigdy dotąd w historii starożytnego Egiptu kobieta nie została faraonem. A Hatszepsut ośmieliła się to uczynić! zaczyna się wówczas epoka, w której armia nie zajmuje już najważniejszej pozycji, epoka rekonstrukcji i konsolidacji państwa, w której pełnię władzy otrzymuje świątynia Amona i jej bogowie. Dla Hatszepsut to jedyna szansa na rządy, gdyż zdaje sobie sprawę, że w jej cieniu dorasta młody książę, który zagrozi jej pozycji. W otoczeniu kobiety faraona kroczą tebanki. Są młode, wykształcone i zdolne. Powieść zuchwała koronacja o tym, jak Hatszepsut została faraonem, jest pierwszą z czterech części sagi Tebanki. Drugi tom zatytułowany z gliny i kamienia opowiada o czasie budowy, trzeci &ndash, Wiatr i perfumy o podróżach, a czwarty Druga małżonka o ostatnich latach rządów Hatszepsut. W całej tej sadze przeplata się życie kobiety faraona i losy tebanek.

Anksunamun | 2016-07-01
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Autorka wprawdzie starała się osadzić akcję w realiach starożytnego Egiptu, ale jej opisy są bardzo mało plastyczne, a co za tym idzie, niezbyt przystępne. Dodatkowo razi brak konsekwencji - w rozmowach Egipcjan w książce pojawiają się zwroty jak "słuchaj, stary", żywcem wyjęte z ust ludzi współczesnych. Powieść na zasadzie raczej nudnych opisów, niż wartkiej akcji. Gdyby chociaż obfitowała w informacje o tamtych czasach i ciekawostki o ówczesnych obyczajach, może byłaby bardziej interesująca, ale oprócz podstawowych danych, jakie zna chyba większość osób, zainteresowanych starożytnym Egiptem, nie oferuje wiele więcej.

Nefer | 2011-09-13
Przeczytana: 2011 rok

Całkiem dobrze się czyta, jednak feminizm w niektórych momentach aż razi.

Anna | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016