Centennial tom 2

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Centennial
83-05-11417-1
corrum

Centennial to nazwa miasteczka w amerykańskim stanie Colorado. Książka ta, pierwsze dzieło Michenera w przekładzie polskim, jest sagą północnego zachodu Ameryki od pradziejów (powieść zaczyna się szesnaście milionów lat temu) po dzień dzisiejszy. Odbywając wędrówkę w tak rozległym czasie, autor ukazuje dzieje zamieszkujących tę ziemię zwierząt - gadów, ssaków - i ludzi (człowiek przywędrował tu z Azji dwanaście tysięcy lat temu). Poprzez losy rodów i jednostek niesłychanie sugestywnie pokazuje proces powstawania Ameryki i społeczeństwa amerykańskiego: dramat eksterminacji Indian, brutalność i bezwzględność kolonizacji z jednej strony, przedsiębiorczość i pracowitość osadników z drugiej, życie kowbojów i odyseję przepędów bydła, kulisy fortun i karier, wreszcie formowanie się nowoczesnej cywilizacji i specyficznej mentalności współczesnego Amerykanina.

Weronika | 2015-05-07
Aztek_Anonim | 2015-04-12