Smoczy zwój

Wydawnictwo: Bellona

Powieść historyczna dziejąca się w jedenastowiecznej Japonii. Zubożały szlachcic, urzędnik w Ministerstwie Sprawiedliwości zostaje wysłany ze stolicy do odległej prowincji z pierwszą oficjalną misją. Jego zadaniem będzie rozwikłanie tajemnicy, która wydaje się niemożliwa do rozwiązania chodzi o znikające bez śladu transporty pieniędzy z podatków.

Autor: to pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam.
Opis na okładce: do lektury zachęciło mnie zdanie o wątku kryminalnym oraz historii pradawnej Japonii.
Treść: na początku nudna, ale potem robi się ciekawiej. Wspomniany wątek kryminalny rozwija się dopiero w połowie czytania, ale wiadomo, bo to nie jest typowy kryminał. Na okładce jest napisane, że jest to powieść historyczna i rzeczywiście można tą książkę tak określić. Na końcu książki jest też bardzo ciekawa, ale krótka (tylko 3 strony) nota historyczna o Japonii.
Podsumowując książka jak na swoją cenę (5 zł) jest warta uwagi, jeśli ktoś interesuje się Japonią (ja kiedyś chciałabym zwiedzić ten kraj) to warto przeczytać.

Edzik | 2013-09-07
Przeczytana: 06 września 2013

Nie przebrnęłam. Sztampowość bohaterów, przewidywalność ich zachowań (względem schematu pod który byli stworzeni), nieciekawa intryga, sprany 'geniusz' detektywistyczny, latanie za spódniczkami niczym mimozy i płaskie dialogi... Męka i tabletka nasenna w jednym. Co do historyczności książki też mam zastrzeżenia, mimo że nie jestem ekspertem (na miłość boską, można przecież chociaż symulować historyczność dialogów bez wrzucania współczesnego slangu!)... któż to widział takie relacje służba-pan w sztywnej i posłusznej konwenansom Japonii?!

Nie kupujcie, bo szkoda pieniędzy. Nie czytajcie, bo tyle na świecie o wiele bardziej wartościowych pozycji. Nie, nie i nie.

Ok, zostawiam margines błędu - może i w książce są jakieś zaskakujące zwroty akcji (I don't think so...) w dalszej części, ale ręka nie chciała przewracać kartek...

Soo | 2013-08-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka, jednak zakończenie mi nie całkiem przypadło do gustu. Szkoda że nie udało się 'love story' Akitady i Ayako :) Brakowało mi też tak jakby jakiegoś takiego ładnego, poetyckiego podsumowania , ale nie to można oczekiwać po tego rodzaju książce. Chociaż patrząc na to z innej strony - być może właśnie to sprawia że książka na długo po przeczytaniu pozostaje w pamięci. Najbardziej utrwalił mi się właśnie motyw tej niespełnionej miłości i z pewnością przeczytam ją jeszcze nie raz. Pomimo wszystko jest to jedna z moich ulubionych powieści i chciałabym zobaczyć jej ekranizację.

buchling | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016