Obrazy naszego umysłu

Pictures of the Mind
978-83-7508-284-5
obrazy naszego umysłu
Leonor

Jeszcze niedawno neurochirurdzy święcie wierzyli, że ludzki mózg kończy swój rozwój na etapie dorastania. Dziś, przy zaawansowanych technologiach takich jak rezonans magnetyczny czy badania PET, są w stanie zajrzeć w głąb tego organu, by przekonać się o jego niesamowitej plastyczności, sprężystości i odporności, którymi cechuje się na każdym etapie rozwoju. W niniejszej pozycji znajdziecie ich najnowsze odkrycia. Ze zdumieniem będziecie śledzić procesy regeneracji ludzkiego mózgu i jego zdolności adaptacyjne. Nauczycie się, w jaki sposób poprawić swoje intelektualne zdolności. Poznacie najnowsze odkrycia, dzięki którym już niedługo będzie można leczyć wylewy, zaburzenia emocjonalne.

JMK | 2013-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

W tej książce jest opisanych wiele interesujących badań, wiele przypadków i doświadczeń, które sprawiają, że zmienia się punkt widzenia na niektóre kwestie. Taka chociażby otyłość - kto by pomyślał, że często ściśle jest ona związana ze złym funkcjonowaniem naszego mózgu? Ale to, co najbardziej ucieszyło mnie z przeczytania tej książki, jest wiadomość, iż nasz mózg posiada zdolności neuroplastyczne, potrafi sam się regenerować. Do tego, wysiłek fizyczny sprawia jest dobrym ćwiczeniem dla mózgu! Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy się uchronić przed Alzheimerem. Książka ta nie jest napisana łatwym, przyjemnym językiem, nie ma żadnego lania wdody, po prostu są tutaj nowniki naukowe przedstawione w dosadny i prosty sposób. Zdecydowanie polecam! Zwłaszcza tym, którzy w życiu swoim stawiają na rozwój na każdej płaszczyźnie.

Hubert | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

No cóż... książka sama w sobie bardzo ciekawa, dość szeroko prezentująca najnowsze badania z zakresu neurobiologii i zadająca kilka niepokojących pytań m.in. o to, czy człowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny oraz gdzie (i czy w ogóle) jest gdzieś dusza.

Dość ciężko się czyta ze względu na formę - dużo odniesień do badań naukowych i jakichś klinicznych przypadków, mało jednak niestety przykładów z naszego codziennego życia, a jeszcze mniej refleksji - chociaż przyznaję że to, co są mocno dają do myślenia.

Dla każdego, kto się interesuje zagadnieniami związanymi z ludzkim mózgiem oraz często zadaje sobie pytania z pogranicza fizjologii i filozofii będzie to na pewno lektura pobudzająca, inspirująca i wartościowa, chociaż dość topornie napisana i - z żalem przyznaję - momentami nudnawa.

CzarnaMucha | 2011-03-30
Na półkach: Level 29, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Nie mogłem uwierzyć w to co czytałem. Kobieta leżąca 5 lat w stanie LIS, jak to możliwe ? Jakie cierpienie musi przezywać taki człowiek ? Książka inspirująca do przemyśleń nad kruchością ludzkiej istoty.

Shataneq | 2016-07-12
Lucy | 2015-12-01