Odpowiedni trup

Tłumaczenie: Maryna Ochab
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała proza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Le mort qu'il faut
83-07-02909-0
literatura faktu

"Kładą mnie obok dogorywającego chłopaka, którego miejsce zajmę w razie czego. Będę żył po jego nazwiskiem, on umrze po moim. Słowem, odda mi swoją śmierć, abym mógł dalej żyć. Zamienimy się nazwiskami - to nie bagatela. Pod moim nazwiskiem on pójdzie z dymem, mnie pod jego nazwiskiem może uda się przetrwać." "Odpowiedni trup" jest czwartą książką Sempruna o tematyce obozowej i trzecią - po...

"Odpowiedni trup" jest czwartą książką Sempruna o tematyce obozowej i trzecią - po Wielkiej podróży i Omdleniu - powieścią wydaną w Polsce. Semprun jest również autorem przedmowy do francuskiego wydania Innego Świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz do tomu szkiców Leszka Kołakowskiego.

Daria | 2010-10-13
Przeczytana: październik 2010

"Jorge Semprun (ur. w 1923 r.) jest Hiszpanem piszącym po francusku, osiadłym w 1939 r. we Francji; pisarz, filozof, działacz polityczny i społeczny; o sobie mówi: Tak naprawdę to jestem więźniem Buchenwaldu."

Że filozof to widać.
Że działacz polityczny - no tak, w końcu siedział w obozie dla więźniów politycznych.
Ale czy pisarz...?

Książkę zakupiłam za całe 4,5 zł, zwabiona fragmentem zamieszczonym z tyłu okładki. Gdybym wiedziała, że wraz z przeczytaniem tego fragmentu, przeczytałam wszystko, co było w tej książce dobre, byłabym dziś bogatsza o 4,5 zł. Dla studenta to dużo.

Może nie podobało mi się dlatego, że pojawił się rozdźwięk między moimi oczekiwaniami a tym, co w rzeczywistości znalazłam.
Literatura obozowa, to literatura obozowa. A nie dysputy filozoficzne, recenzje książek, spory o to, który autor był lepszy i cytowanie fragmentów wierszy.

Z jednej strony opary fekaliów i dźwięki wydalania. Z drugiej dyskusje na wysokim poziomie intelektualnym. To zderzenie dziwne,...

Morgana1976 | 2012-11-06

2003