Błogosławiona Teresa z Kalkuty. Ołówek w ręku Boga

Wydawnictwo: eSPe
Teresa di Calcutta. La matita di Dio
83-88683-50-0
Snoopy

Albanka Agnes Bojaxhiu, znana pod imieniem Matki Teresy z Kalkuty, jest jedną z najsławniejszych kobiet świata. Mistyczna i praktyczna, ascetyczna i obdarzona wybitnymi zdolnościami menedżerskimi stała się uniwersalną postacią – symbolem miłości chrześcijańskiej. Dojrzewanie do podjęcia ostatecznej decyzji było dla niej okresem pełnym bólu. W wieku osiemnastu lat wstąpiła do irlandzkiej gałęzi Zakonu Naszej Pani z Loreto z jasno określonym powołaniem misyjnym. Wysłana do Indii przez prawie dwadzieścia lat prowadziła spokojne życie zakonne, ucząc geografii i katechizmu panienki z dobrych domów w kolegium w Entally, w Kalkucie. Kiedy jednak w postaci „powołania w powołaniu” dotarł do niej krzyk ostatnich z ostatnich, bez wahania zdecydowała się na ów wielki krok. Pozostawiła wygody i bezpieczeństwo murów klasztornych, aby przyodziać się w sari z materiału noszonego przez Hinduski z najniższej kasty i ruszyć z pomocą najuboższym z ubogich. Poza murami, na ulicach i w slumsach świata, odkrywała oblicze Chrystusa w umierających, trędowatych, chorych na AIDS, porzuconych dzieciach, w samotnych i zrozpaczonych istotach ludzkich. Z szeregu naocznych świadectw autorka odtwarza w dziennikarskim stylu koleje wyjątkowego życia Matki Teresy. Było to życie „pod prąd”, a sama Matka była jakby ołówkiem, którym Bóg notował swoją szczególną słabość: miłości do ludzkości naszych czasów.

Agata | 2010-09-26
weronika | 2016-06-20