Religia rocka. Ciemna strona muzyki rozrywkowej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pytania o kulturę". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychologii i Kultury Eneteia
978-83-61538-18-9
rock, satanizm, mistycyzm
filozofia i etyka
Feanor

Wieloaspektowa analiza wpływu przemysłu muzyki rozrywkowej jako zjawiska kulturowo-socjologicznego na jej odbiorców, w tym psychikę i postawy moralno-etyczne różnych grup społecznych. Autor zwraca uwagę na powiązania muzyki rozrywkowej z towarzystwem Loży Iluminatów, agencją Wicca, wykazuje relację z okultyzmem, magią, satanizmem, New Age, cyberkulturą, deifikacją artefaktu i sprowadzeniem nauki różnych nurtów etycznych do współczesnej groteski. Refleksje autora odwołują się do specjalistycznych badań prowadzone przez psychologów, socjologów, filozofów, teologów, kulturoznawców, lekarzy, muzykologów.

Feanor | 2010-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Tragedia, przed czytaniem której chciałbym wszystkich przestrzec. Autor przedstawia muzykę rockową jako ruch mający na celu przejąć rząd dusz i odciągnąc je od chrześcijańskich wartości, w czym przemysłowi muzycznemu pomagają loże masońskie (sic!) oraz specjalnie w tym celu stworzone LSD (sic2!). Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć się, że podwaliny pod rocka położyli dziewiętnastowieczni węglarze albo, że Beatelsi mieli na celu obalenie zasad Dekalogu, to polecam.

tomix | 2010-08-23
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Opinia Feanor to poprostu tragednia, przed opinią której chciałbym wszytkich przestrzec !!!!

Na początek ujmę to tak. Moim zdaniem RR to interesująca i pasjonująca publikacja w której miedzy innymi wyczytałem „determinantą niniejszego dyskursu jest troska o wrażliwość współczesnego człowieka, zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i psychosomatycznej. Dlatego ku refleksji czytelnika należało ujawnić – inną niż na ogół znana- ciemną stronę muzyki rozrywkowej”. Są również miejsca w których wyczujemy emocjonalne i zbyt moralizatorskie nastawienie autora do pewnych kwestii, niemniej daleki jestem od tego by przedstawiać taką myśl jako wrogi akcent wobec entuzjastów rocka. Z książki dowiadujemy się, iż autor obarcza odpowiedzialnością za ogólną degrengoladę tylko tych fanów muzyki rozrywkowej, którzy rzeczywiście upadku obyczajowości się dopuszczają. Nie ukrywajmy że dzieje się to często za pośrednictwem sugestywnych tekstów i prowokacyjnych zachowań ich idoli.

Nie żałuje zakupu i...

gerard Marecki | 2010-08-23
Przeczytana: 23 lipca 2010

KSIĄŻKA rewelacja _ prawdopodobnie pierwsza tak szczegółowa i analityczna publikacja z zakresu filozofii kultury czy też religii na temat przemysłu muzycznego> próby krytykanctwa tej publikacji to tylko autodemaskowanie własnej ignorancji niewiedzy czy też wprost głupoty> serdecznie polecam książkę intelektualistom oraz osobom które chcą poznać druga stronę _ dychową _ przemysłu muzycznego !>

Biały | 2010-08-23
Przeczytana: 13 lipca 1982

Książke czytałem, znam temat dlatego dla mnie nie jest tokontrowersyjna lektura. Zgadzm sie z autorem mimo że trudno w niektóre tezy uwierzyć bez odpowiedniej wiedzy i znajmości tematu . Zdecydowanie ksiązka nie dla każdego, dlatego nie każdemu ja polecam.

Raffaello123 | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Witam, przydzielam aż 5 gwiazdek, ponieważ książka wciągające, zwięźle i konkretnie napisana (choć, mogła by być napisana przystępniejszym słownictwem, by mniej wykształceni mogli jej treść bez problemu odkodować) i aż -5 za stronniczość, brak obiektywizmu i demonizację takich roślin jak marihuana czy używek jak LSD. Po przeczytaniu nie jednej książki w temacie, mogę stwierdzić, że jakiej 95% przypadków śmierci gwiazd Rocka była spowodowana dwoma substancjami: heroiną lub alkoholem. Pozdrawiam

Drmian | 2011-01-26
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książa no cóż na początku mnie troche zmieszała i zastanowiła czy aby autor nie przesadza nieco... W kolejnych rozdziałach poczułem, że mam do czynienia z erudytą, badaczem kulturotwórczych aspektów demonizmu w t.z.w muzyce bądź co bądź popularnej , kolejne strony nie budziły już mojego początkowego (powiedzmy)zniesmaczenia, co więceiej pozwaliły zrozumieć, myślę że w właściwy sposób intencje jej twórcy. Autor odważył się podjąć bardzo trudny temat, który często spychany jest przez zdogmatyzowanych miłośników Rocka i jak sądzę nie tylko, na margines mitu i legendy, mam tu na myśli tych czytelników których temu podobne pisarstwo maluje cyniczny uśmiech na wątrobie, czyli wśród Tych co wiedzą tyle na temat muzycznych kuluarów, na ile oczywisćie pozwala im się wiedzieć. Czytająć książkę i poddając się materiałowi badawczemu, który został w niej zgromadzony i użyty, zauważamy solidną pracę jej twórcy a porpzez nią wiele nowych , jak i niezwykle ciekawych wątków, które dopełaniają...

gorian | 2011-01-26
Na półkach: Teraz czytam