Ostatni lot nad Kongo

6 (8 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
978-83-7722-043-6
kultura, literatura, beletrystyka
Kamila

Nathan opuścił statek i wszedł na wydeptany plac, na którym nie uświadczył nawet jednego źdźbła trawy. Dzień był tak gorący, że kiedy spojrzał w kierunku odległych wzgórz, ujrzał pulsujące, wibrujące ku górze masy powietrza, skutecznie kryjące granicę między niebem a ziemią. Osoby, które dostrzegał, przypominały mu starą opowieść dziadka o ciałach bez dusz: odziany w białą marynarkę gentleman, kilka postaci, jakby handlowców i robotników, w końcu Murzyni skuci albo nieskuci; wszyscy krzątali się pośród niechlujnych zabudowań, byli markotni i nie zdradzali żadnych pozytywnych emocji. Ten krajobraz i atmosfera były Nathanowi nieznane, a ci wszyscy ludzie niezmiernie obcy, powiązani ze sobą relacjami, których nie rozumiał i które go przeraziły.

„Ostatni lot nad Kongo” to powieść o zapomnianym ludobójstwie w rządzonym przez Belgów XIX-wiecznym Wolnym Państwie Kongo. W intrygujący sposób na nowo przedstawia świat opisany ponad sto lat temu przez Josepha Conrada. Książka ukazuje rozgrywkę, której stawką jest życie setek ludzi, toczącą się w odciętym od świata afrykańskim zakątku. Jak bardzo może zmienić się człowiek, kiedy trafi do miejsca, w którym znane mu zasady nie obowiązują? Jak daleko może się posunąć, gdy czuje, że ma absolutną władzę nad innymi? Przeżycia głównego bohatera na tle bestialskiej kolonizacji stanowią jednocześnie ujęcie uniwersalnych problemów, z jakimi wielu ludzi boryka się także dzisiaj - trwania w błędzie, wybieraniu mniejszego zła i próby życia zgodnego z własnymi przekonaniami. Wyraziste postacie, złożona fabuła i intrygujące miejsce akcji - Kongo, które także dzisiaj skrywa wiele tajemnic i ludzkich dramatów, gwarantują niezwykłą podróż po jednym z najniezwyklejszych miejsc na ziemi.

kasandra_85 | 2011-03-02
Przeczytana: marzec 2011

orchisss | 2011-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Kolonializm - impreza zafundowana przez państwa rozwinięte gospodarczo tym, którym z wielu przyczyn nie mogło to być dane. W praktyce - zupełna eksploracja bogactw naturalnych oraz ludzi. Polityka doprowadzała do jeszcze większego zacofania kolonii, dyskryminacji autochtonów. W wyniku dyskusji na arenie międzynarodowej po II wojnie światowej rozpoczął się (powolny) proces dekolonizacji. To by było tyle, w ogromnym skrócie, jeśli chodzi o punkt spojrzenia stricte politologiczny. Do tej pory taki właśnie był mój pogląd na kwestię kolonizacji - czysto historyczny, gołe daty, fakty. Podróż w głąb duszy osoby, która trafia do jednej z kolonii należącej do jego rodzinnego kraju, możemy odbyć dzięki powieści Wojciecha Sceliny "Ostatni lot nad Kongo".

Kongo to państwo położone w środkowej Afryce. Wojciech Scelina opisuje kraj jako nieprzebytą dżunglę, pełną dzikiego zwierza. Dość stereotypowo, jednak opisy przyrody w przypadku "Ostaniego lotu..." mają inne zadanie. Wprowadzają one w...

| 2010-10-19

"Ostatni lot nad Kongo" zainteresował mnie już od pierwszej chwili, w której to znalazłam się w moich rękach. Szczerze mówiąc ostatnimi czasy miałam okazję zapoznać się z kilkoma książkami opowiadającymi o "czarnym" kontynencie, jednak to chyba ta wywarła na mnie najwięcej sprzecznych uczuć.

Wojciech Scelina oferuje nam w swoim dziele wycieczkę do XIX-wiecznego - rządzącego przez Belgów Wolnego Państwa Kongo. Na własny sposób przedstawia nam świat opisany już niegdyś przez innych pisarzy. To zadziwiające, jak kilka różnych osób w sposób odmienny potrafi opisać te same wydarzenia. Swoją drogą i tak większą uwagę zwróciłam na zmiany jakie zachodzą w człowieku, gdy tylko przenosi się do miejsca, w którym znane dotychczas zasady nie funkcjonują. Do jak wielkich niegodziwości jesteśmy się w stanie posunąć w chwilach bezkarności.

"Ostatni lot na Kongo" przedstawia nam bestialską kolonizację mającą miejsce w XIX wieku. Dodatkowo lektura porusza również wiele problemów, z którymi boryka...

lubie-czytanie | 2010-08-30
Przeczytana: wrzesień 2010

Stąd nie warto wracać. Uciec stąd, to jak obudzić się z pięknego snu. Poczułbyś gorycz.- Cytat ze strony autora. Ambitna książak jak ktoś lubi Conrada to niech to sobie też przeczyta, podobny styl

AleksandraMaria | 2012-12-11
Przeczytana: 13 grudnia 2012