Zabici królowie

Klub dla Ciebie
2009-07-25
2009-07-25
królowie historia

W interesujący sposób opisane postacie władców i okoliczności ich śmierci. Niestety autor nie ustrzegł się pewnych pomyłek (błędów) w prezentowanych biografiach, a w przypadku okoliczności śmierci Henryka IV Burbona sięgnął nawet po pewne "legendy" z nim związane.

"Zabici Królowie" to zestawienie dwunastu władców, którzy mniej lub bardziej zapisali się na kartach historii. Autor nie skupia się na polskich królach, skoncentrował się na monarchach, których w sposób brutalny i bezwzględny pozbawiono życia.

Torturowani,ścięci,zasztyletowani,zastrzeleni,porwani,zniewoleni- to tylko niektóre sposoby na pozbycie się niewygodnego króla i jego rodziny. Książka pokazuje dobitnie, co chęć zdobycia władzy i sięgnięcie szczytu robi z człowiekiem. Przez zawiść, zazdrość oraz chore ambicje człowiek jest w stanie utopić drugiego w łyżce wody, po to tylko, by później samemu sczeznąć na dnie.

Niestety książka nie była mnie w stanie wciągnąć na tyle na ile podejrzewałam. Autor poświęcił każdemu sporą ilość czasu przez co rozdziały nie były krótkie, a opisane wydarzenia przedstawione były dość szczegółowo, wręcz sytuacja rozwijała się z godziny na godzinę. Były momenty przynudzania i przegadania i za to właśnie zaniżam ocenę. Poniżej przedstawiam listę postaci opisanych przez autora.

1. Juliusz Cezar.
2. Henryk IV Burbon.
3. Karol I Stuart.
4. Król Szwecji Gustaw III.
5. Joachim Murat, król Neapolu.
6. Maksymilian I, cesarz Meksyku.
7. Elżbieta Bawarska, cesarzowa Austrii.
8. Karol I Braganca, król Portugalii.
9. Aleksander I Karadziordziewić, król Jugosławii.
10. Car Mikołaj II Romanow.
11. Fajsal II, król Iraku.
12. Sri Sabang Vattana, król Laosu.

"Zabici królowie" to książka zawierająca opisy życia i dokonań 12 wybranych władców (m.in. cesarzowej Sissi, cara Mikołaja II, władcy Jugosławii Aleksandra Karadziorcevica). Autor skupia się także na tym jak byli postrzegani przez społeczeństwo i jak ponieśli śmierć. Zwraca też uwagę na to co się działo w rządzonych przez nich państwach po tym jak zginęli. Warto przeczytać.

,,Zabici królowie" to zbiór biografii władców żyjących od starożytności (Cezar) do czasów współczesnych. Tematyka niezwykle ciekawa, a forma przyjęta przez autora jest bardzo rozsądna: kolejno opisuje on ich dokonania, kontrowersyjne decyzje i w reszcie, okoliczności śmierci. Niestety, na tym zalety tej książki się kończą. Autor konsekwentnie dobiera władców (w miarę) utalentowanych i sprawiedliwych, zupełnie zapominając o zamordowanych tyranach. To w zasadzie jedyna, poza gwałtowną śmiercią, wspólna cecha bohaterów tego opracowania, przez co wydają się być dobrani losowo - w żadnym momencie autor nie próbuje uzasadnić umieszczenia w zbierze wybranej przez siebie postaci. Co gorsza, biografie zamordowanych królów powstały na bazie bardzo słabej (i tylko pobieżnie przeanalizowanej) literatury, przez co autor książki powtarza szereg niepotwierdzonych mitów i plotek. Raczej odradzam jej lekturę, gdyż można z niej się dowiedzieć więcej bzdur niż faktów.

• ∎ ~ Historia
  • 1g) Biografie/Autobiografie
  • Bookcrossing
  • Sprawdzić

Dodaj cytat z książki Zabici królowie