Zabici królowie

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
6 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
królowie, historia
historyczna

Wielu władców zeszło z tego świata śmiercią gwałtowną. Od Juliusza Cezara do cara Mikołaja II, od króla Francji Henryka IV do cesarzowej Elżbiety aSissiaa Niektórzy z nich rozbudzili masową wyobraźnię i stali się wręcz ikonami swoich epok, inni, jak portugalski Karol I, Murat jako król Neapolu, Gustaw III szwedzki czy też bliżsi naszym czasom iracki Fajsal II i laotański Savang Vatthana nie zdobyli aż takiego rozgłosu, ale ich losy nie są przez to mniej frapujące. Philippe Delorme wybrał d

Antoniuss | 2016-03-09
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

,,Zabici królowie" to zbiór biografii władców żyjących od starożytności (Cezar) do czasów współczesnych. Tematyka niezwykle ciekawa, a forma przyjęta przez autora jest bardzo rozsądna: kolejno opisuje on ich dokonania, kontrowersyjne decyzje i w reszcie, okoliczności śmierci. Niestety, na tym zalety tej książki się kończą. Autor konsekwentnie dobiera władców (w miarę) utalentowanych i sprawiedliwych, zupełnie zapominając o zamordowanych tyranach. To w zasadzie jedyna, poza gwałtowną śmiercią, wspólna cecha bohaterów tego opracowania, przez co wydają się być dobrani losowo - w żadnym momencie autor nie próbuje uzasadnić umieszczenia w zbierze wybranej przez siebie postaci. Co gorsza, biografie zamordowanych królów powstały na bazie bardzo słabej (i tylko pobieżnie przeanalizowanej) literatury, przez co autor książki powtarza szereg niepotwierdzonych mitów i plotek. Raczej odradzam jej lekturę, gdyż można z niej się dowiedzieć więcej bzdur niż faktów.

Mateusz | 2015-09-19
AnaStark | 2015-06-12