królowie, historia
historyczna

Wielu władców zeszło z tego świata śmiercią gwałtowną. Od Juliusza Cezara do cara Mikołaja II, od króla Francji Henryka IV do cesarzowej Elżbiety aSissiaa Niektórzy z nich rozbudzili masową wyobraźnię i stali się wręcz ikonami swoich epok, inni, jak portugalski Karol I, Murat jako król Neapolu, Gustaw III szwedzki czy też bliżsi naszym czasom iracki Fajsal II i laotański Savang Vatthana nie zdobyli aż takiego rozgłosu, ale ich losy nie są przez to mniej frapujące. Philippe Delorme wybrał d

Maras | 2017-09-19

"Zabici królowie" to książka zawierająca opisy życia i dokonań 12 wybranych władców (m.in. cesarzowej Sissi, cara Mikołaja II, władcy Jugosławii Aleksandra Karadziorcevica). Autor skupia się także na tym jak byli postrzegani przez społeczeństwo i jak ponieśli śmierć. Zwraca też uwagę na to co się działo w rządzonych przez nich państwach po tym jak zginęli. Warto przeczytać.

Antoniuss | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2014 rok

,,Zabici królowie" to zbiór biografii władców żyjących od starożytności (Cezar) do czasów współczesnych. Tematyka niezwykle ciekawa, a forma przyjęta przez autora jest bardzo rozsądna: kolejno opisuje on ich dokonania, kontrowersyjne decyzje i w reszcie, okoliczności śmierci. Niestety, na tym zalety tej książki się kończą. Autor konsekwentnie dobiera władców (w miarę) utalentowanych i sprawiedliwych, zupełnie zapominając o zamordowanych tyranach. To w zasadzie jedyna, poza gwałtowną śmiercią, wspólna cecha bohaterów tego opracowania, przez co wydają się być dobrani losowo - w żadnym momencie autor nie próbuje uzasadnić umieszczenia w zbierze wybranej przez siebie postaci. Co gorsza, biografie zamordowanych królów powstały na bazie bardzo słabej (i tylko pobieżnie przeanalizowanej) literatury, przez co autor książki powtarza szereg niepotwierdzonych mitów i plotek. Raczej odradzam jej lekturę, gdyż można z niej się dowiedzieć więcej bzdur niż faktów.

Kasia | 2016-12-10
Mateusz | 2015-09-19