Potrzebuję Przyjaciela

Tłumaczenie: Katarzyna Sperkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie 2 (1999)". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
I Needed a Neighbour
klasyka dziecięca

Obóz dla uchodźców pęka w szwach. Codziennie napływają setki wygłodzonych, ciężko chorych ludzi. Dwoje nowo przybyłych to kilkunastoletnia dziewczyna o imieniu Mehrit oraz jej mały braciszek Tekla, śpiący bezpiecznie w ramionach siostry. Cierpliwie czekają na swoją kolej. Co się z nimi stanie? Czy odnajdą rodziców? Czy wrócą do domu? Poruszająca historia rodziny żyjącej w kraju nękanym klęską głodu i widmem wojny domowej.

kiniaa_zak | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Książka ta jest kolejnym przystankiem w mojej podróży sentymentów z dzieciństwa. Powieść jest przeznaczona dla dzieci, nie istotne są w niej ramy czasowe, czy nawet miejsce wydarzeń, takowe informacje nawet się w książce nie pojawiają. Bowiem powieści tego typu mam wrażenie, że są tak pomyślane, by przede wszystkim w sposób prosty i pouczający przedstawić dzieciom wartości, trudne problemy i pytania oraz odpowiedzi na nie. Czytając dzieciom tę książkę na pewno uczymy je empatii i pokazujemy, że istnieją także takie miejsca, gdzie w pełni nie rozwinęła się cywilizacja, gdzie ludzie nie jedzą, ile chcą, gdzie muszą przemierzać mile w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia... Powieść jest krótka i przepełniona bólem oraz wydawałoby się nieistniejącym w takich czasach Bożym czuwaniem. Myślę, że dla starszych dzieci jest dość cenną pozycją.

Książka jest wspaniała,interesująca i pouczająca.Opowiada o losach dziewczynki Methrih i jej barcie Tekli,których rodziców wywieźli do obozu pracy.Mieszkają oni w kraju dotkniętym suszą,głodem i wojną.Przypominało mi to opis Iraku lub Iranu albo innego kraju w tych okolicach.Myślę że opowieść tych dzieci wzruszy każdego.Po przeczytaniu tej książki cieszę się że mieszkam w Polsce,chodzę spać po smacznej kolacji i nie muszę się zbytnio martwić co przyniesie jutro i gdzie wywieźli moich rodziców.

Przeczytana: kwiecień 2010

Książka mocna, dostarczająca wrażeń, nad którą można płakać i się śmiać. Z bardzo dramatycznym końcem. Podoba mi się z powodu rażącej rzeczywistości i głupocie osób bogatych lub po prostu bogatszych, bo my nie wiemy co dzieje się tam daleko, jak ludzie umierają za nic, z głodu, z zimna. Polecam ogromnie. Książka warta do przeczytania. Od 12 lat.

Tylkomagiaslowa | 2015-08-18
Martos_Studios | 2015-05-31