Historia filozofii starożytnej, tom V. Słownik, indeksy i bibliografia

Okładka książki Historia filozofii starożytnej, tom V. Słownik, indeksy i bibliografia Giovanni Reale
Giovanni Reale Wydawnictwo: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Cykl: Historia filozofii starożytnej G. Reale (tom 5) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Historia filozofii starożytnej G. Reale (tom 5)
Storia della filosofia antica
Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
2010-01-01
2010-01-01
Edward Iwo Zieliński
historia filozofii

Okładka książki Dialog o wartości człowieka Giovanni Reale, Angelo Scola
Dialog o warto... Giovanni Reale, Ang...
Okładka książki Czy dusza istnieje? Między nauką a wiarą Vittorino Andreoli, Gianfranco Ravasi, Giovanni Reale
Czy dusza istn... Vittorino Andreoli,...

Integralny, ale niekonieczny tom, składający się: 1) ze słownika użytych w serii filozoficznych terminów (a więc nie tyle ogólny słownik filozoficzny, co skorowidz),2) ze spisu filozofów wraz z krótką biografią i wykazem dzieł oraz 3) z indeksu osób.
Zatem tom czysto techniczny, pozwalający odchudzić serię i skondensować jej treść w czterech częściach. Jeśli nie zamierzamy naukowo wykorzystywać dzieła Realego, tom V można bez żalu pominąć.
Niektóre hasła zaprezentowane dość dogłębnie, z wykazem zamian ich rozumienia na przestrzeni wieków i nurtów.

Wystawiam 10 jako integralnej części wspaniałej serii.

-----------------------------------------

„Mizologia – Jest to nieufność do rozumowań, która – wg Platona – rodzi się w kimś, kto za dużo się po nich spodziewa albo ich nadużywa”.

„Radość – (…) radość jest przeciwieństwem przyjemności, gdyż jest uniesieniem rozumnym; ostrożność – przeciwieństwem obawy, gdyż jest wycofaniem się zgodnym z rozumem; przeciwieństwem pragnienia jest chcenie, gdyż jest ono pragnieniem według rozumu (…)”.

„Religia – (…) Morris Jastrow: Na religię składają się trzy elementy: 1) uznanie mocy, która lub które nie są zależne od nas; 2) poczucie zależności od tych mocy; 3) nawiązanie kontaktu z tą mocą lub z tymi mocami. Jeżeli te trzy elementy zbierze się w jednym zdaniu, to religię można zdefiniować jako naturalną wiarę w moc lub moce, które nas przekraczają i od których czujemy się zależni; przy czym wiara ta i to poczucie wytwarzają w nas: 1) organizację; 2) specyficzne akty; 3) unormowanie życia, którego celem jest ustanowienie relacji między nami a mocą lub mocami, o których jest mowa (...)”.

„Wątpienie – (...) dwa całkowicie różne sposoby rozumienia: 1) pierwsze polega na uświadomieniu sobie trudności (przedmiotowych i podmiotowych) i jest uważane za warunek umożliwiający dojście do prawdy – tzw wątpienie metodyczne; 2) u sceptyków natomiast wątpienie staje się celem samo w sobie albo – jeśli kto woli – zamiast być bramą prowadzącą do prawdy, staje się bramą, która zamyka dostęp do prawdy (...)".

„Grecy bowiem wolność łączyli z rozumem, natomiast pod wpływem chrześcijaństwa wiąże się je z wolą”.

Wspaniale opracowanie w IV tomach z suplementem. (Jest też jednotomowy wybór). Niezbędny w pracy naukowej i dla bibliofilów. Polecam! PS Pokazuje też, jak bardzo ogranicza brak znajomości łaciny i greki klasycznej. (O języku staro-cerkiewno-słowiańskim napiszę przy innej okazji).

• Filozofia
  • Chce mieć
  • Wind od Change
  • Starożytność
  • Historia filozofii
  • DO KUPIENIA

Dodaj cytat z książki Historia filozofii starożytnej, tom V. Słownik, indeksy i bibliografia