Duet: Z przygodnie stosowanym chórem

Tłumaczenie: anonimowe
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Vive l'Amour". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Graf
A Duet, with an Occasional Chorus
Duet, chór
dona

Zupełnie nietypowa powieść Arthura Conan Doyle'a, znanego polskiemu czytelnikowi przede wszystkim dzięki postaci genialnego detektywa Sherlocka Holmesa. Tym razem mamy okazję sprawdzić jego poczucie humoru i dbałość o szczegół obyczajowy zawarte w zupełnie innej konwencji literackiej. "Duet" jest romansem, a właściwie... dalszym ciągiem romansu. Poznajemy w nim losy Maud i Franka - młodego, szczęśliwego małżeństwa; próby wzajemnego docierania się i przechytrzania, zaskakiwania, rozumienia i uczenia się siebie; pierwsze konflikty, łzy, zazdrość, wspólne sukcesy. A kiedy już polubimy ten nieco staroświecki duet, ze zdziwieniem stwierdzamy, że... mamy do czynienia z tercetem...

źródło opisu: Graf, 1991

źródło okładki: zdjęcie własne

--pisarka-- | 2014-09-02
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Zaczęłam czytać... i nie skończyłam. Naprawdę wydała mi się dziwna, coś jak romans i uważam, że autor o wiele lepiej pisze powieści kryminalne z Holmesem w roli głównej. Nie gustuję w tego typu książkach, owszem lubię romanse, ale bez przesady. Najbardziej nie podobały mi się te listy, które do siebie pisali - były trochę takie sztuczne, nieprawdziwe - przecież w dzisiejszych czasach żaden mężczyzna nie napisałby takiego listu! OK, wiem, że Doyle pisał to jeszcze w tamtym wieku, ale... Ta książka po prostu nie przypadła mi do gustu i tyle. Może nie powinnam się wypowiadać, bo w końcu jej nie skończyłam, taka jest po prostu moja opinia i nie wszyscy muszą się z nią zgadzać.

Zośka | 2016-09-15
Na półkach: Arthur, Przeczytane

Chyba nie przepadam za tym gatunkiem.
Książka jest napisana bardzo dobrze, ale odniosłam wrażenie, że tak za bardzo to nic wielkiego się w niej nie dzieje. Taka spokojna, lekka powieść o małżeństwie.
Arthur w swojej autobiografii wyznał, że w części była oparta na wspomnieniach jego samego i jego przyjaciół - miło jest zastanawiać się, które z epizodów wydarzyły się naprawdę w jego życiu...

appledore | 2012-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Sir Artur popełnił swego czasu dość niezwykłe (biorąc pod uwagę inne jego powieści, np. "Studium w szkarłacie") dzieło. W recenzji na okładce można przeczytać, że jest to romans. Cóż, nie zgodziłabym się z tym do końca. Jak to mi kiedyś powiedział pewien Pan, jest to raczej powieść obyczajowa z nutką romansu. Ja bym poszła jeszcze dalej, według mnie najlepiej tą książkę opisuje stwierdzenie, że jest to podręcznik dla młodych małżeństw: co należy robić, a czego unikać. Podręcznik napisany lekko i z humorem.
Oprócz tej warstwy edukacyjnej mamy możliwość podejrzenia, jak wyglądała instytucja małżeństwa na początku XX w. I jako młoda mężatka mogę stwierdzić, że problemy niestety zawsze są takie same :)
Nie jest to książka zbyt odkrywcza i raczej nie należy do mojego ulubionego gatunku prozy, ale czyta się ją naprawdę przyjemnie i można w niej odnaleźć charakter samego Autora. Sir Artur chyba jednak był bardzo wnikliwym obserwatorem, posiadającym sporo humoru i życzliwości dla innych.

Paulina Żęgota | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Widać, że dobry pisarz napisze wszystko ;)

Zantar | 2016-05-31
Julia | 2016-03-13