Fullmetal Alchemist t. 19

Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 19 Hiromu Arakawa
Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 19
Hiromu Arakawa Wydawnictwo: Cykl: Fullmetal Alchemist (tom 19) komiksy
komiksy
Fullmetal Alchemist (tom 19)
Hagane no Renkinjutsushi
2010-03-01
2010-03-01
Paweł "Rep" Dybała
manga FMA Edward Elric alchemia

Od dłuższego czasu seria podąża w złą stronę. Tom tradycyjnie nudny nie specjalnie ruszający fabułę do przodu za to trochę rozwijający zagadki lore. Niestety niezbyt podoba mi się strona w jaką podąża rola ojca Ericków robiąca z niego w sumie dość nudna postać choć posiadająca jakieś motywację. Czym dalej czytam tym bardziej obawiam się, że zakończenie będzie nie godne.

1953

Ujawnianie tajemnic. Ten tom to przede wszystkim retrospekcja przenosząca akcję wiele lat wstecz. Nareszcie można poznać tu genezę homunkulusów, a także przeszłość ojca braci Elriców.

Wyjaśnienie chyba największej zagadki całej serii nasuwać może skojarzenia z „Baśniami z tysiąca i jednej nocy”. Występuje tutaj biedny i inteligentny młodzieniec, egocentryczny król, a także coś w rodzaju dżina. Sama opowieść przez to nie jest zbyt skomplikowana i można łatwo domyślić się jej przebiegu, szczególnie iż jej skutki były często ukazywane w serii. Jest to jednak sensowna odpowiedź, która przy tym nie jest specjalnie przekombinowana.

Tom ten to też dalszy ciąg starcia braci Elric z Solfem Kiimbleem. Jest jak zawsze bardzo efektownie, a także w dosyć oryginalny sposób zostaje odkryty kolejny element planu. Niestety powtarza się motyw nienaturalnej zmiany charakteru rodem z poprzedniego tomu.

Ciekawe są też wątki poboczne. Działania pułkownika Mustanga i jego żołnierzy to moim zdaniem pierwszorzędne akcje szpiegowskie, które budzą podziw swoją pomysłowością. Miły był też powrót miasteczka znanego z pierwszego tomu serii – czytelnik może zobaczyć jak bardzo się tam zmieniło. Przy okazji ukazane też jest więcej zdolności ojca bohaterów.

Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to warto zwrócić uwagę na momenty retrospekcji. Widzimy tutaj miasta przypominające te z Bliskiego Wschodu. Trochę za to rozczarowała mnie forma pierwszego homunkulusa –za bardzo przypomina tego z poprzedniego tomu. Jednakże manifestacja jego mocy jest naprawdę spektakularna.

Podsumowując, sam tom dosyć dobry, jeśli komuś nie przeszkadza dosyć bezpieczne i tradycyjne wyjaśnienie.

Coraz bardziej zaczynam się martwić o Ala, chłopcy muszą pośpieszyć się ze swoją misją, bo nie wytrzymam przez nich nerwowo. Hochenheim zyskał trochę w moich oczach jako postać, ale jako ojciec nadal pozostaje beznadziejnym przypadkiem. Czeka nas tera sporo akcji i walki xD

Zawsze twierdziłam, że retrospekcje w tej mandze są kapitalne. Ten tom również mnie nie zawiódł.

Uważam, że jest to jedna z lepiej dopracowanych mang fantasy. Postacie może i są przewidywalne, ale w tym wszystkim zabawne i łatwo się z nimi utożsamić.
Zdaje mi się, że ta manga spełnia wszystkie wymogi gatunku i to w pięknym stylu.

• Manga
  • Mangi