Fullmetal Alchemist t. 18

Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 18 Hiromu Arakawa
Okładka książki Fullmetal Alchemist t. 18
Hiromu Arakawa Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Fullmetal Alchemist (tom 18) komiksy
komiksy
Fullmetal Alchemist (tom 18)
Hagane no Renkinjutsushi
J.P. Fantastica
2010-01-01
2010-01-01
2009-05-19
Paweł Dybała
manga FMA Edward Elric alchemia

Okładka książki The Innocent Avi Arad, Junichi Fujisaku, Ko Yasung
The Innocent Avi Arad, Junichi F...
Okładka książki Chobits t.1 Mokona Apapa, Satsuki Igarashi, Tsubaki Nekoi, Nanase Ohkawa
Chobits t.1 Mokona Apapa, Satsu...
Okładka książki Cowboy Bebop tom 1 Yutaka Nanten, Hajime Yatate
Cowboy Bebop t... Yutaka Nanten, Haji...

Nie dość, że to jeden z najnudniejszych tomów dodatkowo ujawnia jak bardzo historia zmierza donikąd. Nowy villan okazuje się kompletnie bez sensownie napisaną jednostką zmieniając przy okazji cel działań homocolusów. W anime chcieli oni po prostu odzyskać swoje ciała i życie tutaj po prostu no właściwie nie wiadomo przejąć władzę nad światem chyba. Nawet nie wiedzie jak bardzo mnie ten wątek teraz już nie obchodzi. W dalszej części Mangi głównie latanie i ganianie za sobą bohaterów. Próbowałem nie zasnąć czytając nie udało się.

1953

Kolejny homunkulus i manipulacje. Winry zostaje przywieziona na Północ, by służyć jako zakładniczka. W tym samym czasie w stolicy zostaje odkryta pewna tajemnica.

Chyba najmocniejszym elementem tomu jest ujawnienie tożsamości nowego homunkulusa. Posiada bardzo pomysłowe i potężne umiejętności, chociaż można go w sumie dosyć łatwo zneutralizować. Przy czym moment wyjawienia tego sekretu jest naprawdę szokujący i potrafi zrzucić z krzesła.

Innym ciekawym motywem było pogłębienie charakteru Solfa Kimbleego. Dotychczas był on zimnym draniem bez jakichkolwiek cech pozytywnych. Tutaj wyjawia on część swojej motywacji, która jest zaskakująco pragmatyczna.

W pamięć zapada też finałowy podstęp braci. Bardzo dobrze pomyślany plan. Tutaj też czytelnik jest świadkiem dosyć przejmującej sceny z udziałem Winry, a także autentycznie zabawnej sceny spotkania bohaterów z ich dawnym przeciwnikiem. Szkoda tylko, że w tym wątku część postaci przechodzi dosyć nienaturalną zmianę charakteru – widać, że usiłowano uniknąć sytuacji, kiedy to protagoniści muszą uciec się do zabijania.

Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to największe wrażenie robi projekt nowego homunkulusa. Manifestacja jego moce przywodzić może na myśl opowieści grozy. Świetnie kontrastuje to z niepozorną sylwetką tej postaci.

Świetny tom, który jednak ma pewne mało wiarygodne zachowania postaci.

Końcówka niesamowicie trzyma w napięciu! Oczywiście nic nigdy nie idzie zgodnie z planem, ale bez tego nie byłoby akcji xD Świetny tom.

Akcja powoli nabiera tempa, co jest wielkim plusem. Bardzo przyjemnie się czyta.

Uważam, że jest to jedna z lepiej dopracowanych mang fantasy. Postacie może i są przewidywalne, ale w tym wszystkim zabawne i łatwo się z nimi utożsamić.
Zdaje mi się, że ta manga spełnia wszystkie wymogi gatunku i to w pięknym stylu.

• Manga
  • Mangi