Tytus, Romek i A'Tomek. Księga X. Ochrona przyrody

Cykl: Tytus, Romek i A'Tomek (tom 10)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
tytus, przyroda, komiks, papcio chmiel
komiksy
ewunia

Bohaterowie testują nowy pojazd, który awaryjnie ląduje na bezludnej wyspie, z braku paliwa chłopcy przechodzą wszystkie epoki rozwoju ludzkości, by je wyprodukować, zanieczyszcza to środowisko wyspy.

Pojazdy – Mielolot i w wersji z 1991 r. też Młynkolot

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

chrispu | 2014-07-01

Pomysłowy komiks pokazujący w lekkiej i zabawnej formie ewolucję człowieka na przykładzie przygód trójki komiksowych bohaterów. Narysowany dawno ale nic nie tracący ze swojego przekazu (ekologia). No może z wyjątkiem tego, że Tytus wyłupał z kamienia telewizor a nie tablet :)

Generalnie - można się uśmiać, kilka fajnych żartów słownych i zabawnych dialogów, nowa fryzura Romka. No i przyspieszona nauka "dziejów człowieka".

Degamisz | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Papcia Chmiela humorystyczna wizja ewolucji i rewolucji człowieka. Nawet udana księga, kilka celnych dowcipów, ale i gorzki morał na końcu.

Ogólnie rehabilitacja po nieudanej księdze IX. Tym razem polecam.

Wkp | 2015-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Papcio Chmiel wysyła Tytusa, Romka i A’Tomka w podróż maszynką do mięsa. W wyniku niefortunnych zbiegów okoliczności bohaterowie zostają uwięzieni na bezludnej wyspie. By się z niej wydostać, muszą przejść ewolucję od jaskiniowców do współczesności.

10, można by rzec że jubileuszowa księga przygód dzielnych harcerzy, to kawał znakomitej zabawy, dużo humoru i jeszcze więcej przygód, zmieszanych z przesłaniem i nienachalną głębią i mądrością. Chciałoby się powiedzieć, że to jedna z najlepszych ksiąg, ale całość jest tak świetna, że trudno wybrać faworyta. Można jedynie być bardziej urzeczonym ze względu na tematykę szczególnie nam bliską, ale jakością każda z części przedstawia ten sam wysoki poziom.

Dlatego polecam z całego serca, a nie znać to po prostu wstyd.

BetiFiore | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Wspomnienia z dzieciństwa. Na pewno już nie tak zabawne jak przed laty i raczej nie do pełnego docenienia przez obecnych nastolatków. Dla mnie powrót do pzeszłości czasem z łezką (humoru) w oku. :)

Piodr123 | 2018-05-29

Aż przykro się robi widząc wyspę zniszczoną działaniami Tytusa, Romka i A'tomka. Każdy czytelnik na pewno zacznie zwracać większą uwagę na losy naszej planety

kismetka | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

No, po nudach w poprzednich księgach wreszcie coś fajniejszego. Bywało wesoło, roześmiałam się nieraz, co od jakiegoś czasu w „Tytusie” się nie zdarzało.

Tym razem Papcio Chmiel funduje czytelnikowi historię ewolucji człowieka w przyspieszonym tempie i wprowadza w istotny temat jakim jest ekologia i ochrona przyrody. Czyli i zabawnie, i pożytecznie.

Jest lekko, jest zabawnie, kilka żartów słownych naprawdę przednich. Poza typowym absurdem, tu naprawdę żarty są inteligentne, udane, ale też mają drugie dno i niosą przesłanie. Temat ekologii jest jednym z poważniejszych, z jakim chłopakom przyszło się zmierzyć. Dlatego też może Papcio Chmiel uniknął wplatania poprawności politycznej w treść komiksu.

A’Tomek: Teraz kwiat trzeba zapylić, a tu owadów ani śladu. Tytus, zastąpisz pszczółkę.
Tytus: Mieliście mnie uczłowieczać, a nie uowadziać.

Mamerkus | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Bardzo koncepcyjny i konsekwentny album z przygodami polskiej trójki Drombo, najbardziej edukacyjny (ekologia) i do tego najmądrzejszy w przekazie. Przez to jest tu więcej inteligentnego humoru, poza zwyczajowym slapstickiem i absurdem. "Ochrona przyrody" może nie jest aż tak dobra jak "Tytus astronomem", ale bardziej wciąga emocjonalnie (scena z zanieczyszczoną wyspą i zwierzętami naprawdę chwyta za serce). Widać po tym komiksie jak bardzo Papcio Chmiel okrzepł i zadomowił się w wymyślonym przez siebie świecie (do tego stopnia że sam siebie uwiecznia w roli drugoplanowej, ze sporem dystansem).
Ulubione scenki: potyczka z wężem, mordkopotam, walka z małpoladkami, wszelkie czynności kopania wykonywane przez Tytusa, wszelkie potyczki Tytusa ze zwierzętami, biuro matrymonialne de Zoo,
Teksty: "do obiecanki przystąp!", "tu jest instrukcja obsługi i jednodniowa gwarancja", "zduszę sssłabe te issstoty, kiedy ssschwytam w sswoje sssploty" "wąż, i do tego poeta. Jesteśmy zgubieni",...

Dubenschmitz | 2014-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2014

Chwila oddechu od codzienności ;)
Słabsza od pozostałych część cyklu, mało wciągająca akcja i brak kultowych tekstów (np. księga IX - "oczy mi za uszy wychodzą").

Książeczka | 2016-12-17
Przeczytana: 02 grudnia 2016

bardzo fajne polecam fanom komiksów

Marta | 2011-10-06
Przeczytana: 06 października 2011