Tekturowy samolot

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
felieton polski

"Tekturowy samolot" składa się ze szkiców, esejów i małych próz pisanych w latach 90. Nie przypomina jednak podsumowania czy zbioru tekstów z danego czasu: czyta się go jednym tchem, idąc od obszernego eseju do kilkuzdaniowego zapisu, od motywu transgresji i rozważań o czasie do wizyty w berlińskim muzeum czy myśli o Zygmuncie Haupcie. Jest zatem "Tekturowy samolot" wyprawą w świat współczesnej kultury, jej obrzeży i osobliwości, jej widm i masowych wytworów. Ironiczny narrator nie usiłuje jej stawić czoła, nie feruje wyroków i nie ocenia zbyt łatwo. Stojąc z boku, przypatruje się tylko i polega na swojej wyobraźni.

Zamieszczone w książce teksty ukazały się w latach 1993-2000 w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Tytule", "Kwartalniku Artystycznym" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

allison | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

"Tekturowy samolot" to zbiór krótkich form - od jednostronicowych tekstów po maksymalnie kilkanaście stron. Trudno jednoznacznie zakwalifikować je wszystkie gatunkowo, gdyż zwykle łączą elementy felietonu, eseju i literackiej narracji. Czasem to króciutkie prozatorskie impresje, w których odnaleźć można refleksję nad przemijaniem, nad człowiekiem i światem.

Stasiuk pisze tu o wielu problemach, łącząc umiejętnie elementy przeszłości i współczesności. Pięknie i ciekawie odwołuje się do własnego dzieciństwa, ale przywołuje też fragmenty wielkiej historii, np. rewolucji francuskiej i październikowej czy wojny z bolszewikami. Oprócz kontekstów historycznych odnajdujemy liczne nawiązania do literatury europejskiej i światowej, do filozofii, odkryć geograficznych, do polityki...

Bez względu na podejmowany przez autora temat, z tekstów wyłania się interesujący, złożony i skłaniający do refleksji świat. Czasem to przysłowiowe rodzime podwórko, czasem międzynarodowa arena. Każdy utwór...

Dzolina | 2016-08-17

Bardzo wymagająca lektura. Na pewno nie jest to książka z typu "lekko i przyjemnie do poduszki". Różnorodność tematyczno-gatunkowa czasem zbyt ciężka, ale jakże poruszająca i ukazująca rozległe horyzonty autora. Tytułowy tekst jest mistrzowski wręcz!!!

Hiram | 2013-12-25

Miałem dużą frajdę z lektury krótkich form autora rozproszonych po polskiej i niemieckiej prasie. Szeroki wachlarz tematów, ujętych czasami prowokacyjnie, przekornie. Stasiuk w formie, polecam.

zijuantanejo | 2011-12-30

Trudniejsza.

Norbert | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Mieszanka niczym nie popartych (by nie rzec wyssanych z palca) tez z bełkotliwym pseudointelektualnym językiem. Oprócz tego nadmiar cytatów - szczególnie na początku. Cytatów czasem jest takie mrowie, że wydaje się iż autor nie ma nic od siebie do powiedzenia.
Mi się taki mix nie podoba, ale przeczytaj sam - może do Ciebie trafi?

...
Niesamowite, że ten sam człowiek napisał "Jadąc do Babadag"

Gosia | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jedna z niewielu książek, której nie byłam w stanie dokończyć.

Agnieszka | 2016-11-13
Przeczytana: 04 grudnia 2002