Prawdziwa Księga Pustki. Przypowieści taoistyczne

Okładka książki Prawdziwa Księga Pustki. Przypowieści taoistyczne Lie-cy (Liezi)
Okładka książki Prawdziwa Księga Pustki. Przypowieści taoistyczne
Lie-cy (Liezi) Wydawnictwo: Drzewo Babel filozofia, etyka
filozofia, etyka
列子 / Liezi. Chongxu zhenjing
Drzewo Babel
2006-01-01
2006-01-01
Marcin Jacoby
Przypowieści taoizm filozofia religia tao

Okładka książki Aforyzmy chińskie Konfucjusz (Kong Fuzi), Lao Tsy (Laozi), Lie-cy (Liezi), Mencjusz (Mengzi), Mocjusz (Mozi), Shang Yang, Sima Qian, Wang Chong, Yang Zhu (Yangzi)
Aforyzmy chińskie Konfucjusz (Kong Fu...

Dziwny to twór. Jest to na pewno zgrabna, filozoficzna pozycja, jednak wydaje mi się, że nie dla wszystkich. Część z nich przemówiła do mnie. Większość niestety nie. Bardzo dużo przypisów i odniesień do epok, dynastii oraz rządzących w Chinach. Do tego skomplikowane imiona (i nazwiska?). Trudno to ogarnąć. Nie mniej jednak, wydaje mi się, że my-ludzie Zachodu powinniśmy co jakiś czas sięgać po takie krótkie przypowieści Wschodu dla higieny myśli, etyki czy też po prostu życia.

Zawsze warto sięgnąć do źródła, i tym razem takie podejście nie zawiodło. Popularna edycja, a do tego wybór, ale nie ma co marudzić, bo to chyba jedyne tłumaczenie tego dzieła na polski z oryginału.

Myśli na gorsze dni oraz w sam raz, by dostrzec i docenić to, co mamy na co dzień.

Świetne i pouczające przypowieści z zakresu praktycznego, pierwotnego, filozoficznego taoizmu. Polecam każdemu, kto chce pozytywnie spojrzeć na swą egzystencję i zmienić swe życie.

Książka zawiera w sobie taoistyczne przypowieści. To dzieło polecam każdemu kto intesuje się filozofią wschodu i nie tylko.

Gdyby taoiści mieli swoją biblię, ta książka byłaby jej częścią.

Ładnie wydana, chociaż nie wiem, czy stało się tak ze względów estetycznych, czy jednak praktycznych (bo tekstu jest mało i trzeba było złożyć go tak, aby wyszła książka gruba na 30 złotych :) Ale to nie szkodzi, takich książek nie czyta się "byle prędzej". Przeciwnie.

I można wracać do nich całe życie. (Chociaż może lepiej żyć tak, aby nasze życie było tego typu książką).

Jeśli Drzewo Babel zarobiło masę pieniędzy na sprzedaży książek Coelho po to, aby wydawać takie niekomercyjne arcydzieła, to chyba zacznę kupować Coelho...

Daję 10 gwiazdek, ale nie wszystkie przypowieści ze zbioru były równie znakomite jak te najlepsze.

Gdyby taoiści mieli swoją biblię, ta książka byłaby jej częścią.

I można wracać do nich całe życie....

Myślę, że aby w pełni zrozumieć przekaz tej książki, trzeba się nad nią zamyślić, wczytać w metafory i znaleźć analogię do własnego życia.
"Prawdziwa księga Pustki" to zbiór opowiadań, przypowiastek, które oprócz tego, że zawierają wiele mądrości życiowych, są całkiem ciekawe i proste w odbiorze.

Harmonia.
Równowaga.
Medytacja.
Zen.
Skupienie.

Można to osiągnąć czytając przypowieści. Powoli. Pojedynczo. Stopniowo dawkując sobie "oświecenie", kontemplując i analizując.
"To książka niezwykle fascynująca, a zarazem tajemnicza..."

Harmonia.
Równowaga.
Medytacja.
Zen.
Skupienie.

"To książka niezwykle fascynująca, a zarazem tajemnicza..."

• Literatura chińska
  • Filozofia