Antypodręcznik filozofii, lekcje sokratejskie i alternatywne

Wydawnictwo: Czarna Owca
Antimanuel de Philosophie
978-83-7554-066-6
filozofia
Paweł Lipiec

Antypodręcznik filozofii, jest syntezą doświadczenia nauczycielskiego Onfrey'a. Książka zawiera rzetelną, a jednocześnie prowokującą propozycję programu nauczania filozofii. Onfrey podejmuje klasyczne tematy jak natura, sztuka, technika, wolność, rozum, prawda. Jednocześnie, zgodnie z sokratejską tradycją uprawiania filozofii jako debaty osadzonej w realiach codziennego życia uczniów i nauczycieli, w błyskotliwy sposób podejmuje takie tematy jak picie/niepicie alkoholu, palenie ziela, przemoc, lekceważenie regulaminów, masturbacja, kanibalizm i inne. Każdy z tych tematów w książce Onfrey'a został solidnie osadzony w erudycji i przedstawiony z intelektualną brawurą, zapałem do kompromitowania stereotypów, oraz wielką umiejętnością wciągania w dyskusję. Każdy rozdział, każdy podejmowany temat został zilustrowany tekstami źródłowymi (od starożytności do autorów nam współczesnych). Antypodręcznik to znakomita lektura dla każdego, kto chce dowiedzieć się do czego w XXI wieku może być przydatna filozofia. To również świetna książka dla kogoś kto ma do czynienia z nauczaniem filozofii (jako nauczyciel albo uczeń) i już zrozumiał, że powtarzanie w szkole akademickich wykładów prowadzi cały wysiłek dydaktyczny do nieuchronnej i zasłużonej klęski. Książkę Onfery'a można i warto wykorzystać jako podręcznik do nauczania filozofii. Pod tym względem jest to interesująca i z wielu względów unikalna pozycja na polskim rynku wydawniczym, gdzie podręczników do nauczania filozofii jest niewiele, a propozycji, których autorzy potrafili zerwać z akademicką sztampą, prócz absolutnych wyjątków, po prostu nie ma. Michel Onfrey w latach 1983 - 2002 uczył filozofii w klasach maturalnych w Liceum Technicznym w Caen we Francji. Opublikował 20 książek, z których kilka przetłumaczono na najważniejsze języki europejskie oraz na japoński, chiński i koreański

goskrzys | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Książka denerwująco moralizatorska i upraszczająca wszystko aż do bólu - ale w końcu pomyślana została jako cykl "wykładów" dla licealistów (chociaż w tym kontekście omawiane przy okazji tematyki prawdy zagadnienie "Czy powiedzieć ukochanej o zdradzie z kochanką" wydaje się niezbyt fortunnie dobrane...), a nie jako podręcznik akademicki czy filozoficzne kompendium.
Autor stara się objąć tu istotę najważniejszych filozoficznych zagadnień, odnosząc je do współczesności i codzienności, bliskiej młodemu słuchaczowi/ czytelnikowi. Człowiek, sztuka, prawo, wolność, prawda - pojęcia bardzo szerokie, przedstawione zostały w minimalnym i właściwie dość jednostronnym zarysie. Czytając, ma się jednak wrażenie słuchania wszechwiedzącego belfra, który jednak tak naprawdę sam od siebie nie ma zbyt dużo do powiedzenia. Posiłkuje się mocno wyrwanymi z kontekstu tekstami źródłowymi, które zajmują przynajmniej połowę objętości tej książki. Ogólne wrażenie: zagadnienia i hasła rzucone dla dalszego...

Ariadna | 2014-02-22

Jak zrozumiałam z tekstu - książka została zaadresowana przede wszystkim do francuskich licealistów. Biorąc pod uwagę jej poziom, nieco martwię się stanem mentalnym francuskiej młodzieży.

Naprawdę z filozofią, nawet w wydaniu antypodręcznikowym, pozycja ta ma niewiele wspólnego. Dziwny, łopatologiczno-toporny język, jakieś banalne farmazony o tym i o tamtym, a wszystko na poziomie logiki opóźnionego w rozwoju pseudo-inteligenta.

Zdecydowanie odradzam. A jeśli ktoś już musi, to proponuję czytać tylko fragmenty zawierające teksty źródłowe znajdujące się na stronach w kolorze zgaszonego różu.

Sue | 2011-03-12
Przeczytana: 07 lutego 2011

Całkiem dobra książka, choć owszem mogłaby być lepsza ;p Napisana z humorem i lekko się ją czyta ;) No i szybko... raczej na jeden-dwa wieczory ;p

Wojciech N | 2010-09-26

Wymęczyłem; narzucająca światopogląd.