Przegrane życie Ewy Braun

Okładka książki Przegrane życie Ewy Braun
Angela Lambert Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Lost Life of Eva Braun
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788324707836
Tłumacz:
Przemysław Bandel
Tagi:
Adolf Hitler historia kobieta biografia hitleryzm Ewa Braun Ewa Braun kochanka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
127 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
247
213

Na półkach: , ,

Czytając książkę Angeli Lambert dochodzimy do wniosku, że ta atrakcyjna, niegłupia, ciesząca się sympatią rówieśników kobieta w zasadzie poświęciła dla związku z Hitlerem wszystko, czego pragnęła. Nie miała ślubu, rodziny, dzieci, nie była oficjalnie adorowana, ukrywano ją przed światem, ojciec nie pobłogosławił jej relacji. Mogła związać się z kimś innym, o wiele młodszym i gwarantującym jej normalną, zdrową relację. A jednak tego nie zrobiła. Czemu?

W ogóle zaskakująca była dla mnie obsesja Niemek dotycząca Fuhrera. Z relacji historyków wynika, że kobiety traktowały Hitlera niemal jak gwiazdę rocka, pisząc do niego listy miłosne i mdlejąc na myśl o tym, że na nie spojrzał. Kobiety inteligentne i popularne, takie jak Unity Mitford, wręcz się za nim uganiały. Czy wyobrażam sobie, by takie emocje budził jakikolwiek współczesny polityk? Owszem, wszyscy mają swoich gorliwych zwolenników, ale żadnemu nie towarzyszy taki "fandom", jaki był udziałem Hitlera.

Lambert próbuje wyjaśni wszystkie te zjawiska. Nie spłyca przy tym historii, co często pojawia się w książkach z kręgu zachodnioeuropejskiego. Ofiarami Hitlera nie są wyłącznie Żydzi niemieccy, ale także Polacy, geje, duchowni. Autorka nie podchwyciła absurdalnej perspektywy, z której dwie sprzeczne idee - wiara w Boga i nazizm - są ze sobą spójne. Niestety, widać też, że (zwłaszcza w końcowych rozdziałach) pisarka stara się w pewien sposób usprawiedliwić Niemców. Bo nie wiedzieli, bo byli zmanipulowani, bo takie biedne misie. Jest to w zasadzie zrozumiałe, zważywszy na fakt, że matka Lambert była rodowitą Niemką (również jej wspomnienia z czasów III Rzeszy pojawiają się w książce), jednak dla czytelnika polskiego - mocno irytujące. Teza autorki głosząca, że "nikt nie może być oskarżony o zaniechanie działania, dlatego że się nie opowiedział" budzić może albo sprzeciw, albo śmiech. Drażniąca była dla mnie także swoista obsesja Angeli Lambert na punkcie dziewictwa Ewy Braun. Wiadomo, że życie intymne Fuhrera to sfera mocno zmitologizowana (Lambert obala absurdalne hipotezy m.in. o homoseksualizmie Hitlera), ale dokładna analiza, kiedy Braun mogła stracić cnotę i w którym to było domu jest już dla mnie pudelkowa.Tak samo relacje dotyczące tego, czy Adolf się masturbował i jak często (przepraszam, ale musiałam).

Kolejna wada, nie wynikająca z winy autora, lecz będąca przewinieniem wydawcy, to rażące, dramatyczne błędy składniowe i stylistyczne. Publikacja nie przeszła korekty i to po prostu widać, miejscami boleśnie. Przykładem niech będzie "fragment salonu Ewy z jej ulubionym portretem Hitlera, namalowanym przez Theodora Nohnenbergera, który wisiał na honorowym miejscu". Z takich kwiatków w wydaniu z 2002 r. powstała cała spora łączka. Naprawdę, nie jestem w stanie pojąć logiki wydawcy, który wypuszcza coś takiego w książce HISTORYCZNEJ! i nie zauważa błędów na poziomie klasy szóstej szkoły podstawowej.

Reasumując, "Przegrane życie" wydaje mi się najlepszą pod względem merytorycznym książka dotyczącą Ewy Braun, spośród tych, które przeczytałam do tej pory. Polecam ją więc, aczkolwiek uprzedzam: to nie jest pozycja dla gramatycznych (nomen omen) nazistów.

Czytając książkę Angeli Lambert dochodzimy do wniosku, że ta atrakcyjna, niegłupia, ciesząca się sympatią rówieśników kobieta w zasadzie poświęciła dla związku z Hitlerem wszystko, czego pragnęła. Nie miała ślubu, rodziny, dzieci, nie była oficjalnie adorowana, ukrywano ją przed światem, ojciec nie pobłogosławił jej relacji. Mogła związać się z kimś innym, o wiele młodszym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    303
  • Przeczytane
    173
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    7
  • Chcę w prezencie
    7
  • Biografie
    6
  • Ulubione
    5
  • 2014
    4
  • Do kupienia
    3
  • Historia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przegrane życie Ewy Braun


Podobne książki

Przeczytaj także