Paczka Radomskich

Wydawnictwo: Paczka Radomskich
978-83-930756-0-7
Radom, miasto, miejska legenda, grafika
Anna

„Paczka radomskich” to literacki portret miasta. Zbiór ponad pięćdziesięciu opowiadań i obrazków, których wspólnym mianownikiem jest Radom. Głównie współczesny, chociaż w kilku fabularnych tekstach pojawiają się nawiązania do historii. Głównym założeniem „Paczki...” jest wykreowanie literackiej legendy miejskiej, pokazanie magicznych miejsc, spojrzenie na otaczającą rzeczywistość przewrotnym, ale przenikliwym okiem, ukazanie, że nasz Radom jest jednak „jakiś”, że jest to miasto na swój sposób ciekawe i inspirujące. Niesamowite ilustracje Mateusza Kamieńskiego.

Marlena | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

"Paczka Radomskich" to zestaw opowiadań dwóch autorów: Marcina Kępy i Ziemowita Szczerka, traktujących o moim rodzinnym mieście, Radomiu. Czytanie o ulicach, które znam, trasach, które niemal codziennie przemierzam, było dość ciekawym doświadczeniem.
Co do samych opowiadań, to uważam, że część pisana przez Ziemowita Szczerka była bardziej interesująca, autor puszcza oko do czytelnika, jego pióro jest lekkie. Czytając część, którą napisał p. Kępa miałam uczucie, że twórca ma jakiś "kompleks prowincji", a jednocześnie czuje, że nie pasuje do tego świata, jest lepszy (podkreśla rolę swoich wielkomiejskich studiów na UW). Trochę to napuszone, spojrzenie Szczerka na to miasto, okraszone dozą humoru, jest mi zdecydowanie bliższe i nie ma tak pesymistycznego wydźwięku.
Gdybym miała oceniać tylko opowiadania Szczerka, moja ocena byłaby zapewne wyższa; duży plus za ilustracje Mateusza Kamieńskiego. Książka bardziej dla osób w jakiś sposób z Radomiem związanych, które odnajdą się w...

iustina | 2016-11-30
nina19 | 2016-02-11