Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem

Okładka książki Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem Jadwiga Staniszkis
Okładka książki Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem
Jadwiga Staniszkis Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2009-01-01
2009-01-01
kryzys gospodarczy traktat lizboński władza

Okładka książki Spór o Rymkiewicza Agata Bielik-Robson, Marek Aleksander Cichocki, Mariusz Cieślik, Ludwik Dorn, Grzegorz Górny, Jarosław Klejnocki, Aleksander Kopiński, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, Marta Kwaśnicka, Joanna Lichocka, Paweł Lisicki, Krzysztof Masłoń, Cezary Michalski, Magdalena Micińska, Artur Mrówczyński-Van Allen, Piotr Nowak, Jan Rokita, Tomasz Rowiński, Piotr Semka, Piotr Skwieciński, Jadwiga Staniszkis, Jacek Trznadel, Szczepan Twardoch, Dorota Wojda, Marzena Woźniak-Łabieniec
Spór o Rymkiew... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Wschód i Zachód. Spotkania Artur Cieślar, Jadwiga Staniszkis
Wschód i Zachó... Artur Cieślar, Jadw...

Książka dobra. Bardzo fachowe podejście do tematu i czytając z perspektywy czasu, wiele postawionych hipotez potwierdziło się, co mocno wpływa na wagę tej książki. Minusem jest mocno akademicki ton książki.

Ostatnio wracam do książek które traktują o świecie w czasie przemian, tych gwałtownych i tych ewolucyjnych. Książka 2009r czyli niejako w nawiązaniu do ostatniego kryzysy finansowego, w tym wypadku jednak uniwersalna w dostarczaniu dzisiaj twardych refleksji. Inspirująca

[...] Kryzys to sytuacja gdy wydaje nam się, że nie ma już powrotu do stanu wcześniejszego: albo zmiana, albo katastrofa...[...]
Zachęcam

Zacznę od cytatu: "Z tej perspektywy i obecny, globalny, kryzys ekonomiczny jest więc - przede wszystkim - przełomem cywilizacyjnym, wymuszającym zmianę sposobu myślenia. Uswiadamiajacym bowiem, że bezpowrotnie skończył się świat liniowości i dwuwartościowej logiki. I że być może jedyną możliwością wygrania z kryzysem jest zmiana koncepcji porządku. Na taką, w której to, co dziś jest uznane za kryzys - bedzie normą". - To brzmi jak przepowiednia.

Dlaczego lubię "Ją" czytać? - Bo zbieżne sa moje spostrzeżenia. Ekonomista - Milton Friedman, podobnie prorokował, i Europie, i Polsce.
Obecnie przezywany kryzys finansowy, choć bardzo podobny do tego z 1928 roku (znany jako "Czarny Czwartek" z 1929 roku),jest spotegowany WIARĄ w "niewidzialną rękę rynku", jako regulatora w tej strukturze. Dziś, wszystko się przewartościowuje. Zmienia się, od kilku lat geopolityka na pólnoc - południe (nie jest to sposowodowane kryzysem),upada totalitaryzm, a całe społeczeństwa muszą na nowo uczyć się żyć bez struktury tejże władzy. Niewiele zasad Ekonomii, które znam, wobec zaistniałej sytuacji, może mieć rację bytu na przyszłość. A już na pewno trzeba będzie zrewidować zasady działania rynku kapitałowego pochodnego, bo niestety budowane były na ułudzie. To nie ten portal na takie lektury i przemyślenia, bo użyte słownictwo w tej pozycji jest niełatwą retoryką.

Może, w odległej, po-pokoleniowej przyszłości, obecny Hymn Unii Europejskiej będzie bardziej przystawał do jej rzeczywistości niż teraz, w okresie bieżącym.

Nas, jednak - jak na razie, doświadcza polaryzacja - skrajnej biedy i przemożnego bogactwa, - coraz bardziej rozpoznawalna w Polsce.

• Inspirują mnie
  • Filozofia

Dodaj cytat z książki Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem