Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem

Michał

Jadwiga Staniszkis zaczyna od pokazania dwóch - konkurujących ze sobą - źródeł porządku (traktatowego i kryzysowego). W dwóch kolejnych esejach przedstawia filozofię władzy zawartą w Traktacie Lizbońskim. A także - widoczną w tle zmianę ontologii władzy, oraz jej podstaw epistemologicznych. Pierwszą część książki kończą rozważania dotyczące ewolucji - od dyktatu idei, przez dyktat formy, do obecnego dyktatu mocy. Drugą część otwiera tekst pt. Kryzys jako norma, poświęcony antropologii kryzysu. Tu właśnie autorka zajmuje się m.in. końcem buntu mas i innymi, cywilizacyjnymi, konsekwencjami obecnego kryzysu. A także opisuje wykorzystanie sytuacji kryzysowej dla przebudowy modelu kapitalizmu i globalnej architektury, z traktowaniem kryzysu jako szansy. Kolejny esej jest przyczynkiem do antropologii komunizmu, koniecznym ze względu na szybkie zapominanie, czym był tamten system. Zapominanie zakodowane w sposobie, w jaki zrekonstruowano myślowo komunizm w momencie jego odrzucania na poziomie świadomości potocznej.

W zakończeniu autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie o świat po kryzysie, a także - zarysować koncepcję niedualistycznej (postkantowskiej) władzy, istniejącej już tylko jako postulat (założenie) przyjmowane przez samych poddanych.

eli | 2011-08-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2010

Zacznę od cytatu: "Z tej perspektywy i obecny, globalny, kryzys ekonomiczny jest więc - przede wszystkim - przełomem cywilizacyjnym, wymuszającym zmianę sposobu myślenia. Uswiadamiajacym bowiem, że bezpowrotnie skończył się świat liniowości i dwuwartościowej logiki. I że być może jedyną możliwością wygrania z kryzysem jest zmiana koncepcji porządku. Na taką, w której to, co dziś jest uznane za kryzys - bedzie normą". - To brzmi jak przepowiednia.

Dlaczego lubię "Ją" czytać? - Bo zbieżne sa moje spostrzeżenia. Ekonomista - Milton Friedman, podobnie prorokował, i Europie, i Polsce.
Obecnie przezywany kryzys finansowy, choć bardzo podobny do tego z 1928 roku (znany jako "Czarny Czwartek" z 1929 roku), jest spotegowany WIARĄ w "niewidzialną rękę rynku", jako regulatora w tej strukturze. Dziś, wszystko się przewartościowuje. Zmienia się, od kilku lat geopolityka na pólnoc - południe (nie jest to sposowodowane kryzysem), upada totalitaryzm, a całe społeczeństwa muszą na nowo uczyć się...

prostozmostku | 2017-01-21
AnnaMaria | 2016-01-22