Poezje

Wydawnictwo: IBIS
poezja
Michał

Inne wydania

Poezja Cypriana Norwida, zawarta głównie w zbiorze Vademecum, jest nowatorska formalnie i ideowo, jest zjawiskiem zupełnie wyjątkowym i oryginalnym zarówno na tle polskiego romantyzmu, jak i literatury polskiej. Norwid w swoich utworach przeciwstawiał romantycznym wartościom i kultowi narodu wartości oparte na etyce chrześcijańskiej i kulcie pracy, odrzucał ideę podporządkowania jednostki interesom społeczeństwa i walczył o to, by Polak był nie tylko patriotą, ale i człowiekiem, a Polska prócz narodu - społeczeństwem..

źródło okładki: http://www.sefer.pl/literatura/92237-cyprian-kamil-norwid-poezje

Nola | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Poezja Norwida od pierwszego wersu przypadła mi do gustu. Dlaczego? Pewnie dlatego, że brak tu tematów błahych i mało istotnych. Górują tu wzniosłe pojęcia Boga, prawdy, piękna, dobra, wolności, człowieczeństwa i miłości. Istotny jest również fakt obecności moralizowania, parabli, ironicznego podtekstu, a także odejścia od utartych szlaków budowy wiersza.

Mylengrave | 2013-02-10

Jeden z moich ulubionych poetów, więc ciężko o obiektywną opinię. Poezja Norwida nie jest ciężka, o ile się z nią już oswoimy. Porusza nie do końca przyjemne tematy, ale nie atakuje czytelnika, nie narzuca mu także swojego własnego zdania. Dla mnie coś wspaniałego.

Koniarek | 2015-02-04

- Pielgrzym,
- Pieśń od Ziemi Naszej,
- Przeszłość.

boyaryshnya | 2014-08-22

Fanką Noriwda nie jestem, nie porywają mnie jego wiersze - choć pisarzem był zasługującym na pamięć i ciepło. Tragiczny los talentu pobrzmiewa w jego poezji.

Wecia | 2013-12-30

"Odtąd już, w jakąkolwiek się przeniosłem sferę,/ Zrozumiewałem Całość-słowa i Literę."
Tomik, do którego niejednokrotnie powrócę. Szczery i przyjemny w odbiorze.

joasia | 2014-10-21

Uwielbiam!!!