Poezje

Wydawnictwo: IBIS
Darmowe dodatki Edytuj książkę
poezja
Michał

Poezja Cypriana Norwida, zawarta głównie w zbiorze Vademecum, jest nowatorska formalnie i ideowo, jest zjawiskiem zupełnie wyjątkowym i oryginalnym zarówno na tle polskiego romantyzmu, jak i literatury polskiej. Norwid w swoich utworach przeciwstawiał romantycznym wartościom i kultowi narodu wartości oparte na etyce chrześcijańskiej i kulcie pracy, odrzucał ideę podporządkowania jednostki interesom społeczeństwa i walczył o to, by Polak był nie tylko patriotą, ale i człowiekiem, a Polska prócz narodu - społeczeństwem..

źródło okładki: http://www.sefer.pl/literatura/92237-cyprian-kamil-norwid-poezje

onika | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: październik 2017

Tak naprawdę to wcale nie lubię poezji Norwida – jest trudna, kolczasto-chropowata, niewygodna, cholernie przygnębiająca, malowana tylko ciemnymi kolorami. A jednak wracam do niej i za każdym razem przepełnia mnie podziw dla talentu poety. Gdyby to ode mnie zależało, to miejsca pierwsze wśród polskich wieszczy romantycznych przypadało by właśnie Cyprianowi Kamilowi (za nim Słowacki, a dopiero potem Mickiewicz z Krasińskim). Moim zdaniem wiersze Norwida są niezwykle ekspresjonistyczne, a przynajmniej ja je tak odbieram – kilka jego słów wyzwala w moim mózgu lawinę obrazów i wrażeń. Nawet gdy poeta ociera się o sentymentalizm, nie popada w banał. Podziwiam również jego podejście do tematów trudnych i używanie niedomówień – urwane zdania zmuszają do myślenia i czasami przekazują więcej niż gdyby te same treści podane były wprost. Mam wrażenie, że jest w tych wierszach jeszcze wiele rzeczy, których zrozumienie przyjdzie do mnie wraz z wiekiem i zdobytymi doświadczeniami. I dlatego mam...

Nola | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Poezja Norwida od pierwszego wersu przypadła mi do gustu. Dlaczego? Pewnie dlatego, że brak tu tematów błahych i mało istotnych. Górują tu wzniosłe pojęcia Boga, prawdy, piękna, dobra, wolności, człowieczeństwa i miłości. Istotny jest również fakt obecności moralizowania, parabli, ironicznego podtekstu, a także odejścia od utartych szlaków budowy wiersza.

Mylengrave | 2013-02-10

Jeden z moich ulubionych poetów, więc ciężko o obiektywną opinię. Poezja Norwida nie jest ciężka, o ile się z nią już oswoimy. Porusza nie do końca przyjemne tematy, ale nie atakuje czytelnika, nie narzuca mu także swojego własnego zdania. Dla mnie coś wspaniałego.

Wecia | 2013-12-30

"Odtąd już, w jakąkolwiek się przeniosłem sferę,/ Zrozumiewałem Całość-słowa i Literę."
Tomik, do którego niejednokrotnie powrócę. Szczery i przyjemny w odbiorze.

boyaryshnya | 2014-08-22

Fanką Noriwda nie jestem, nie porywają mnie jego wiersze - choć pisarzem był zasługującym na pamięć i ciepło. Tragiczny los talentu pobrzmiewa w jego poezji.

Koniarek | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015