Poezje

poezja
poezja romantyczna klasycyzm parnasizm

185/2019 (A)

Kocham poezję Norwida. Szczerość tęsknota, cierpienie i prawda

Tak naprawdę to wcale nie lubię poezji Norwida – jest trudna, kolczasto-chropowata, niewygodna, cholernie przygnębiająca, malowana tylko ciemnymi kolorami. A jednak wracam do niej i za każdym razem przepełnia mnie podziw dla talentu poety. Gdyby to ode mnie zależało, to miejsca pierwsze wśród polskich wieszczy romantycznych przypadało by właśnie Cyprianowi Kamilowi (za nim...

Przeczytane:

- Pielgrzym,
- Pieśń od Ziemi Naszej,
- Przeszłość.

Uwielbiam!!!

Fanką Noriwda nie jestem, nie porywają mnie jego wiersze - choć pisarzem był zasługującym na pamięć i ciepło. Tragiczny los talentu pobrzmiewa w jego poezji.

Poezja Norwida od pierwszego wersu przypadła mi do gustu. Dlaczego? Pewnie dlatego, że brak tu tematów błahych i mało istotnych. Górują tu wzniosłe pojęcia Boga, prawdy, piękna, dobra, wolności, człowieczeństwa i miłości. Istotny jest również fakt obecności moralizowania, parabli, ironicznego podtekstu, a także odejścia od utartych szlaków budowy wiersza.

"Odtąd już, w jakąkolwiek się przeniosłem sferę,/ Zrozumiewałem Całość-słowa i Literę."
Tomik, do którego niejednokrotnie powrócę. Szczery i przyjemny w odbiorze.

• Poezja
  • Lektury