Manipulacje w postępowaniu karnym

Wydawnictwo: Impuls
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7308-729-3

Pomysł napisania książki powstał w trakcie słuchania przez Autora wykładu z karnego prawa procesowego, kiedy to znamienity profesor, omawiając postępowanie sądowe przed sądem pierwszej instancji, powiedział, że „niezbadane są wyroki boskie i sądów powszechnych”. Autorowi nasunęło się pytanie: dlaczego? Czy to możliwe, że wyrok sądowy zależy od przypadku lub czyjejś manipulacji? W...

W prezentowanej publikacji Autor wyjaśnia, jak dzieci, dorośli i młodzież rozumieją sprawiedliwość; w którym momencie trwającego postępowania karnego mogą wystąpić techniki manipulacji? W książce opisano także jeden z artykułów postępowania karnego i przeanalizowano, czy ustalona w procesie interpretacji norma prawna pozostaje w zgodzie z wolą ustawodawcy,a jednocześnie jest sprzeczna z mechanizmami działania umysłu ludzkiego. Czytelnik znajdzie tu także rozdział o kłamstwie w procesie karnym i jego uwarunkowaniach, przyczynach i metodach wykrywania. O tym, jak trudna sytuacja i związany z nią stres wpływają na oskarżonego i sąd orzekający – możemy przeczytać w kolejnym rozdziale. Ważnym aspektem, o którym pisze Autor, jest zaufanie, które w określony sposób wpływa na metody przesłuchań.

Intrygująco brzmią tytuły kolejnych rozdziałów „Lepiej znać jednego prokuratora niż cztery kodeksy”, „Obyś wiecznie czekał” (omówienie wybranych mechanizmów obronnych w czasie postępowania karnego), „Kobieta hormonalna” (Kiedy jest lepiej: jak sędzią jest kobieta czy mężczyzna? Czy gdy sędzia jest starszy lub młodszy?). Autor także stara się odpowiedzieć na pytanie „Jaki jest prawnik,
a jaki powinien być?” oraz tworzy „Kontrowersyjny poradnik”, w którym znajdują się sposoby postępowania w momencie zatrzymania przez policję.

W załącznikach Autor umieścił praktyczne wskazówki dotyczące odczytywania mowy ciała oraz „Słowniczek topików prawniczych oraz kilku często używanych w języku prawniczym terminów łacińskich”.

Prezentowana publikacja nie jest pracą typowo naukową. Napisana jest bardzo przejrzystym językiem. Stanowi swoiste vademecum podstawowych praw psychologii, z którymi spotyka się nie tylko prawnik, ale również osoby biorące udział w postępowaniu sądowym, np. świadkowie. Książka zawiera wiele informacji, które mogą być wykorzystane w procesie nauczania studentów prawa, psychologii, socjologii oraz pedagogiki.

Kamil_Wójcik | 2013-11-05

Celem sądownictwa nie jest de facto ustalenie prawdy, ale rzeczowe rozstrzygnięcie sporu, w oparciu o informacje jakimi dysponuje i reguły obowiązującego prawa. Na proces składają się ludzie, poszczególne doświadczenia, osobowości, a przede wszystkim emocje - uwarunkowane wieloma czynnikami. Ludźmi można manipulować, czyli popychać do zachowań często sprzecznych z ich interesem. Manipulowaniu ulegają wszyscy aktorzy postępowania karnego, nie tylko oskarżony. Książka R. Makarowskiego stara się nakreślić ogólny model manipulacyjnych zagrożeń i możliwości.

więcej: http://bookowiec.blogspot.com/2013/09/manipulacje-w-postepowaniu-karnym-r.html

joooja | 2011-08-24
Przeczytana: 24 października 2011