Nieszczęśliwe dzieci. Dlaczego cierpią i jak im pomóc

Tłumaczenie: Aneta Nowak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia na co dzień". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Unhappy children: reasons and remedies
dzieci, cierpienie, wychowanie
czupirek

Niezaspokajanie potrzeb emocjonalnych dzieci unieszczęśliwia je. Najmłodsi sygnalizują swoje cierpienie, zarówno w domu jak i w szkole, poprzez strach, niepokój, a często też przez nieznośne zachowanie, które trudno zrozumieć, lub nad którym trudno zapanować. U wielu dzieci, w trakcie zwykłego procesu dorastania, mogą mieć miejsce zdarzenia, które będą wyzwaniem dla ich emocjonalnego...

U wielu dzieci, w trakcie zwykłego procesu dorastania, mogą mieć miejsce zdarzenia, które będą wyzwaniem dla ich emocjonalnego dobrostanu, jak na przykład rozwód czy separacja rodziców czy śmierć ukochanego członka rodziny. Innym trudno pogodzić się z przeprowadzką, zmianą szkoły czy przyjściem na świat brata lub siostry. Niektórzy nie radzą sobie ze szkolnym terrorem stosowanym przez rówieśników. Istnieją również dzieci, które przede wszystkim potrzebują prawdziwego zrozumienia i wsparcia, aby udźwignąć trudności wynikające z bycia wychowywanym przez niewłaściwe osoby, dopuszczające się względem nich nadużyć, w tym fizycznych i seksualnych.
Przez książkę przewijają się trzy zasadnicze pytania. Z jakimi sytuacjami, które mogłyby zagrażać emocjonalnemu dobrostanowi, może zetknąć się dorastające dziecko? Jakie potrzeby emocjonalne nie są zaspokajane? Jak można pomóc takiemu dziecku odzyskać poczucie dobrostanu, aby mogło iść dalej przez życie? Próbując zmierzyć się z takimi pytaniami, cały czas kładzie się nacisk na uczucia dziecka, nie wyłączając jednak uczuć rodziców, ponieważ w nieunikniony sposób oboje są w tę sytuację uwikłani. Istotne jest, że książka - choć pozbawiona fachowego żargonu - dogłębnie prezentuje dziecięce problemy emocjonalne oraz pokazuje różne sposoby radzenia sobie z nimi. Mogą one przybierać formy od dość prostej, lecz pomysłowej metody utożsamiania się z uczuciami dziecka w celu udzielenia wsparcia, aż po bardziej zaawansowaną pracę, taką jak poradnictwo lub terapia rodzinna. Tekst jest wzbogacony o przykłady wzięte z życia dzieci, z którymi autorka miała okazję się spotkać.
Dla każdego profesjonalisty zaangażowanego w pracę z dziećmi, w edukacji, sektorze społecznym, medycynie lub terapii, książka ta stanowić będzie niezastąpione wprowadzenie do życia emocjonalnego dzieci doświadczających problemów i sposobów pracy z nimi. Prosta, bezpośrednia, zakorzeniona w codziennym życiu, jest to przede wszystkim książka pozytywna, która pokazuje, że pomaganie dzieciom w wyrastaniu na szczęśliwych i ufnych we własne siły dorosłych, może stanowić wyzwanie, ale także dawać satysfakcję.

Heather Smith przepracowała większość swego życia zawodowego jako pracownik opieki społecznej w Poradniach dziecięco-rodzinnych. Aktualnie zajmuje się prywatnym doradztwem, pracuje też jako rozjemca w Sądowej Społecznej Komisji Konsyliacyjnej.

Karlota | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Wg mnie to obowiązkowa książka dla każdego rodzica.

kaka84k | 2014-01-09
Dorota | 2013-11-07