Bohaterowie

Tłumaczenie: Mariusz Nieroda
Seria: Wielkie dzieła filozoficzne
Wydawnictwo: Zielona Sowa
On heroes, hero-worship, and the heroic in history
filozofia i etyka
Michał

Kim jest bohater? (...) Jakiego rodzaju fenomenem jest wybitna jednostka? Pytanie to nie pozostaje bez znaczenia dzisiaj, kiedy stawiane jest w wielu różnorakich kontekstach, a odpowiedź jest od nich uzależniona. Pełny wymiar odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić Thomas Carlyle, wiodąca figura ery wiktoriańskiej. Analizując różne rodzaje bohaterów: bohater jako bóstwo, bohater jako prorok, bohater jako publicysta i król, przedstawił indywidualistyczną i heroistyczną koncepcję historii, będącej według niego sumą aktywności wielkich jednostek, obdarzonych nieprzeciętnymi zdolnościami, wysokim morale i twórczą energią.

tsviroid | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015