Kryzys nauk europejskich i fenomenologia transcendentalna

Tłumaczenie: Sławomira Walczewska
Seria: Klasycy filozofii niemieckiej
Wydawnictwo: Rolewski
Krisis der europäischen Wissenschaften und die transzendentale Phänomenologie
filozofia, etyka
Majkel

Ostatnie dziesięciolecie życia Husserla było wypełnione różnymi dociekaniami, które zaowocowały jednak jedynie pracą "Kryzys nauk europejskich i fenomenologia transcendentalna", ogłoszoną tylko częściowo za jego życia. Kryzys ten polega, zdaniem Husserla, na tym, iż nauka europejska, utraciwszy kontakt z bezpośrednim doświadczeniem i ostateczną subiektywnością, nastawiła się wyłącznie na pojęciowo określony świat „obiektywny” nauki, nie zdając sobie sprawy, iż stanowi on jedynie wyższą formę obiektywizacji nadbudowującej się nad światem, w którym żyjemy (Lebsenswelt). Fenomenologia Husserla wywarła ogromny wpływ na filozofię i inne nauki humanistyczne XX w.

źródło opisu: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3913368

źródło okładki: http://www.swistak.pl/a15918409,KRYZYS-NAUK-EUROPEJSKICH-Husserl.html

EmmanuelKafka | 2019-01-28

Moje pierwsze spotkanie z Husserlem zakończone sukcesem. Husserl zawiera tutaj swoją oryginalną wykładnię historii filozofii, a właściwie filozofii historii. Nie wchodząc w merytorykę, książka napisana ładnym, literackim językiem.

kveq | 2018-11-02
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 01 listopada 2018

Rozważania na pewno wybitne, ale chyba nie nadążam, albo nie rozumiem... i zbyt dużo powtorzeń....