Kryzys nauk europejskich i fenomenologia transcendentalna

Tłumaczenie: Sławomira Walczewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Filozofii Niemieckiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rolewski
Krisis der europäischen Wissenschaften und die transzendentale Phänomenologie
83-87479-10-1
filozofia i etyka
Majkel

Ostatnie dziesięciolecie życia Husserla było wypełnione różnymi dociekaniami, które zaowocowały jednak jedynie pracą "Kryzys nauk europejskich i fenomenologia transcendentalna", ogłoszoną tylko częściowo za jego życia. Kryzys ten polega, zdaniem Husserla, na tym, iż nauka europejska, utraciwszy kontakt z bezpośrednim doświadczeniem i ostateczną subiektywnością, nastawiła się wyłącznie na pojęciowo określony świat „obiektywny” nauki, nie zdając sobie sprawy, iż stanowi on jedynie wyższą formę obiektywizacji nadbudowującej się nad światem, w którym żyjemy (Lebsenswelt). Fenomenologia Husserla wywarła ogromny wpływ na filozofię i inne nauki humanistyczne XX w.

źródło opisu: http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3913368

źródło okładki: http://www.swistak.pl/a15918409,KRYZYS-NAUK-EUROPEJSKICH-Husserl.html

oniegow | 2014-08-01
Przeczytana: 2013 rok