Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

Okładka książki Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym
Agnieszka Graff Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
294 str. 4 godz. 54 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
294
Czas czytania
4 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374144513
Tagi:
gender feminizm seksizm dyskryminacja nierówność aborcja pornografia molestowanie
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Ocena 1,0
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu. Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk
Ocena 6,1
Kto się boi ge... Agnieszka Graff, El...
Okładka książki Teksty Drugie 3/2021 Łukasz Garbal, Agnieszka Graff, Anna Nasiłowska, Krzysztof Obremski, Jarosław Poraziński, Piotr Prachnio, Michał Rusinek, Szymon Wróbel, Marek Zaleski, praca zbiorowa
Ocena 8,0
Teksty Drugie ... Łukasz Garbal, Agni...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
261 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
75
31

Na półkach: ,

Zanim zacznę pisać peany na cześć „Świata bez kobiet” oraz Agnieszki Graff jako mojej nowej bogini, łączącej z gracją wiedzę, styl i umiejętność argumentacji, chciałabym podkreślić jeden fakt, który łatwo może umknąć uwadze czytelnika. „Świat bez kobiet” - zbiór esejów ukazujących się na łamach czołowych polskich tytułów prasowych - został wydany w 2001 roku - trzynaście lat temu. Niestety – problemy i diagnozy postawione przez Graff pozostają zadziwiająco aktualne. Gdyby nie liczne odniesienia do polskiej sceny politycznej lat 90, z powodzeniem mogłabym założyć, że książka dotyczy dnia dzisiejszego. Jest to w moim odczuciu kwestia bardzo niepokojąca. Oczywiście – pewne zawarte w esejach Graff spostrzeżenia dotyczące polskiej kultury czy społeczeństwa i jego mechanizmów są uniwersalne i takimi pozostaną. Jeśli jednak treść pomyślana jako przede wszystkim bieżący komentarz polityczny jest wciąż aktualna po ponad dekadzie – to świadczy to równie silnie o przenikliwości autorki, co o powolności przemian zachodzących w społeczeństwie.

Najbardziej podziwianą przeze mnie cechą pisarstwa Graff jest jej umiejętność płynnego przejścia od opisu abstrakcyjnych mechanizmów dyskryminacji do bardzo konkretnych jej przejawów. Przykłady podawane przez autorkę odwołują się do uniwersalnych doświadczeń, sytuacji w których każda z nas uczestniczy, lecz najchętniej zamiotłaby uczucia im towarzyszące pod dywanik. Autorka opowiada o gettoizacji „tematów kobiecych”, czyli najczęściej – rodzinnych, poruszanych głównie w „programach kobiecych” czy na łamach „kobiecych czasopism”. Uwypukla seksistowskie żarty i sformułowania, występujące również w sytuacjach formalnych – w pracy czy na uniwersytecie, stałe upupianie kwestii postrzeganych jako kobiece, częsta niemożność odnalezienia się w grupie męskiej na równych zasadach. .

Jako kobiety – twierdzi Graff – w męskim kontekście zawsze zmuszone jesteśmy grać jakieś role, żeby odnaleźć się w sztywnych ramach narzuconych przez polsko-patriarchalne schematy. Czasem to rola „równej babki”, czasem „słusznie obrażonej” - najczęściej zaś wchodzimy w rolę „strusia” udając, że nic się nie dzieje. Nieważne jaka będzie przybrana przez nas strategia – zawsze skończymy na przegranej pozycji – czy to z niesmakiem do samych siebie, czy też na zawsze już postrzegane jako „równiacha” która jednak gorsza jest niż prawdziwy „mężczyzna”.

raff wydaje mi się autorką niezwykle uniwersalną – w tym znaczeniu, że naprawdę ciężko ją nazwać feministką o skrajnych poglądach. W mojej ocenie Graff dąży do stworzenia rzeczywistości charakteryzującej się prawdziwą równością – nie chce ani mniej, ani więcej. Nie każda kwestia jest według niej przestrzenią dla walki ideologicznej, prawdziwego feminizmu nie buduje się w kontrze do absolutnie wszystkiego, co kiedykolwiek było określane jako kobiece. Dajmy sobie przestrzeń – mówi – na nasze kobiece przyjemności, nie dając sobie jednocześnie wmówić, że są one gorsze niż te „męskie”.

Zanim zacznę pisać peany na cześć „Świata bez kobiet” oraz Agnieszki Graff jako mojej nowej bogini, łączącej z gracją wiedzę, styl i umiejętność argumentacji, chciałabym podkreślić jeden fakt, który łatwo może umknąć uwadze czytelnika. „Świat bez kobiet” - zbiór esejów ukazujących się na łamach czołowych polskich tytułów prasowych - został wydany w 2001 roku - trzynaście...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 283
  • Przeczytane
    1 047
  • Posiadam
    148
  • Teraz czytam
    55
  • 2021
    51
  • Audiobook
    38
  • Feminizm
    34
  • Ulubione
    27
  • 2022
    19
  • Audiobooki
    17

Cytaty

Więcej
Agnieszka Graff Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym Zobacz więcej
Agnieszka Graff Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym Zobacz więcej
Agnieszka Graff Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także