Podróże we wnętrzu Afryki

Tłumaczenie: Michał Kozłowski
Wydawnictwo: Dalavich Press
Travels in the interior districts of Africa
978-83-925928-0-8
literatura faktu
Ula

Dla kogo jest ta książka? Nie dla zawodowych badaczy Afryki ci bowiem owo łatwo dostępne w oryginale źródło już dawno wyzyskali i trudno by było znaleźć jakikolwiek poważniejszy tekst o odkrywaniu Afryki, który nie odwoływałby się do doświadczeń Parka. Raczej - dla ciekawych, jak wyglądało kolonizowanie Afryki, uprzytomnienie, że nie był to proces łatwy i nie sprowadzał się do wysyłania...

Raczej - dla ciekawych, jak wyglądało kolonizowanie Afryki, uprzytomnienie, że nie był to proces łatwy i nie sprowadzał się do wysyłania wojska.
Że chociaż kolonizacja była w dużym stopniu procesem gospodarczym, to nie zawsze i nie przede wszystkim polegała na bezrefleksyjnym eksploatowaniu prymitywnych ludów, ale często powodowana była ciekawością i chęcią nawiązania stosunków gospodarczych.
Turyści, którzy wybierają się do Afryki, dowiedzą się, czego mogą tam oczekiwać. Niech nie martwią się, że tekst powstał przeszło 200 lat temu. Czytelnicy, którzy niepokoją się przed wyjazdem na wakacyjną wycieczkę do Afryki i mrówki chodzą im po plecach, niech pomyślą o tych stadach wielkich mrówek chodzących po plecach podróżników sprzed 200 lat.

Michał Bernakiewicz | 2011-02-18
sylvii7 | 2010-10-22