Córka Żyrondy

Okładka książki Córka Żyrondy John Galsworthy
Okładka książki Córka Żyrondy
John Galsworthy Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Złota Podkowa popularnonaukowa
48 str. 48 min.
1958-01-01
48 min.
zbiorowe
Żyronda

Córka Żyrondy to kolejny tomik opowiadań z Biblioteki Złotej Podkowy po jaki sięgnąłem, który zapowiadał się ciekawie. Zawartość zbioru są dwa opowiadania i popularnonaukowa opowieść o Marii Stuart. Dlatego po zapoznaniu się wcześniej postanowiłem zabrać się za ten mały tomik opowiadań.

Stanley J. Weyman Córka Żyrondy - jego opowiadaniu już czytałem wcześniej i z chęcią zabrałem się za kolejne. Osadzona została w Paryżu w czasach wielkich zmian i rewolucji, gdzie każdy może być zaaresztowany oraz stracony. Historia jaką dostajemy jest z jednej strony opowieścią o brutalnych czasach, ale z drugiej strony autor fajnie kreśli romantyczny wątek jaki pojawia się w starym stylu. Bardzo mi się spodobały relacje nakreślone pomiędzy postaciami i zmiany w nich zachodzące. Dużym zaskoczeniem jest samo zakończenie, które było nieoczekiwane i zawierało zwrot akcji. Jest to najdłuższa historia zawarta w tym zbiorze opowiadań, ale dobrze napisane, ciekawa i wciągające. Przyjemnie się czyta i miło spędziłem czas przy nim.
John Galsworthy Młynarz z Dee - kryminalno - obyczajowa opowieść o młynarzu i jego losach jakie poznajemy w tej krótkiej nowelce. Początkowo rozpoczyna się zwyczajnie i nic nie wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z kryminalnym wątkiem w czasie czytania. Jednak autor pomału odkrywa poszczególne aspekty sprawy, aby później przedstawić nam motywy i jak do wszystkiego doszło. Krótka kilku stronicowa opowieść, zgrabnie napisana, ciekawa i wciągnęła mnie. Samo zakończenie do przewidzenia, lecz czyta się mimo wielkości bardzo dobrze i przyjemnie.
Clifford Pax Morderstwo w Holyrood - popularnonaukowa opowieść o Marii Stuart, zwięźle przedstawiona i poznajemy jej losy oraz zwroty w jej życiu. Chociaż jest to krótki esej na jej temat to dobrze czyta się i można trochę dowiedzieć się o niej samej.

Książka Córka Żyrondy z Biblioteczki Złotej Podkowy jest kolejnym zbiorem opowiadań po jaki sięgnąłem i nie zawiodłem się. Najdłuższe opowiadanie Córka Żyrondy jest napisane bardzo dobrze, intrygująca fabuła i zwrot akcji sprawiły, że bardzo podobała mi się historia. Kolejna krótka opowieść Młynarz z Dee zaskoczył mnie tym, że dostałem obyczajową opowieść z wątkiem kryminalnym. Nie spodziewałem się tego po tej krótkiej nowelce i dlatego byłem nieco zdziwiony pozytywnie tym co dostałem. Trzecia ostatnia opowieść jest popularnonaukową ciekawostką na temat Marii Stuart i jej losów, która czyta się dobrze. Zawartość zbioru jest różna i spotykamy opowiadanie historyczne, obyczajowo - kryminalne i popularnonaukowy esej. Wszystko czyta się z ciekawością i wciąga od pierwszej strony, przy których bawiłem się świetnie czytając.

Książka Córka Żyrondy jest rozrywkowym zbiorem opowiadań po jaki sięgnąłem spodziewając się dobrej zabawy i miło spędzonego czasu podczas czytania. Fajnie w tym wszystkim jest, że mimo swojej wielkości około pięćdziesięciu stron otrzymałem dobry zbiór opowiadań, który czyta się szybko, przyjemnie i nie można nudzić się podczas lektury. Dzięki temu poznaje się nowych nieznanych autorów i ich twórczość. Książeczki Biblioteka Złotej Podkowy są dotychczas ciekawymi zbiorami opowiadań z różnymi historiami i nie zamykającymi się na gatunki literackie. Bardzo mi się takie podejście podoba i widać nawet tutaj, że można bawić się świetnie czytając takie opowieści. Córka Żyrondy jest tego dobrym przykładem i miło będę wspominał lekturę tej małej książeczki. Warto przeczytać po czymś wymagającym coś lekkiego jak ten zbiór oferuje. W sam raz jest ten tomik na wieczór lub dwa do przeczytania, mający rozrywkowy charakter i przy którym można bawić się dobrze.

• AK susz
  • AK susz pud 1
  • Obyczajowa
  • Powieść historyczna
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Przygarnę
  • Typ A: Gatunek: Napisane przed II WŚ.

Dodaj cytat z książki Córka Żyrondy