Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych

Okładka książki Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych
Michał BuchtaKamil Janicki Wydawnictwo: Erica historia
474 str. 7 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
474
Czas czytania
7 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389700803
Tagi:
Kosowo Gruzja Abchazja Osetia Południowa Łotwa Estonia Białoruś Krym Kaukaz Zakaukazie kraje bałtyckie konflikty
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
48 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

Bardzo ciekawa publikacja. Podręczny zbiór podstawowych informacji, swoisty niezbędnik dla politologów, dziennikarzy – absolutne minimum jakie powinien znać każdy reporter, polityk, nauczyciel, czy też zwykły zjadacz chleba który sili się na wypowiedzi odnośnie Kosowa czy konfliktów w byłych republikach radzieckich.
Niektóre partie tekstu nadają się do redakcji, drobnych poprawek stylistycznych, jest kilka pomyłek, ale w gruncie rzeczy dostajemy dużo interesujących, rzetelnych informacji – przedstawionych obiektywnie, rzetelnie i uczciwie.

Część pierwsza, o Kosowie, napisana niemalże jak podręcznik do historii, ale niczego nie można jej zarzucić.
Część poświecona Gruzji znacznie bardziej emocjonalna, ciekawsza, mniej stonowana w stylu, jednocześnie pozostaje obiektywna i rzeczowa. (Uważam że powinno się ją przetłumaczyć na abchaski, gruziński i osetyjski, powielić w milionach egzemplarzy i rozdać skonfliktowanym stronom – choć przypuszczam że zostałaby przyjęta bez entuzjazmu).
Tekst o Łotwie i Estonii równie rzeczowy i profesjonalny, zbliżony do tego o Kosowie, ma głównie walory informacyjne. Podobnie ten poświęcony Krymowi.
Refleksje o Białorusi całkiem zgrabnie podane, choć początek można by zredagować; dotyka sedna sprawy i jasno precyzuje główne problemy kraju.

Brakuje szerszego potraktowania tego co działo się w Jugosławii (mamy nakreślony tylko problem albańsko-serbski), nie ma nic o konflikcie ormiańsko-azerskim o Górny Karabach.
Nie ma żadnych informacji odnośnie powolnego niknięcia tzw. małych narodów Rosji, czy rasistowskich praktykach stosowanych wobec przybyszy z południa przez etnicznych Rosjan w dużych miastach. Brak też szkicu o Czeczeni (warto sięgnąć po książkę Kurczab-Redlich – „Głową w mur Kremla”, tam jest to dobrze opisane). Z książki nie dowiemy się też nic o tarciach między republikami północno-kaukaskimi, i pewnie wielu innych spięciach, nie nagłośnionych, bądź mało znanych – zatem publikacja niepełna. Do poszerzenia i poprawienia. (Dodatkowo, rozwój wypadków na świecie zmusza do aktualizacji materiału).

Kawał dobrej roboty – wypada pochwalić i pogratulować. Wartościowa synteza faktów i refleksji historyczno-społecznych. Przydatne opracowanie!

Bardzo ciekawa publikacja. Podręczny zbiór podstawowych informacji, swoisty niezbędnik dla politologów, dziennikarzy – absolutne minimum jakie powinien znać każdy reporter, polityk, nauczyciel, czy też zwykły zjadacz chleba który sili się na wypowiedzi odnośnie Kosowa czy konfliktów w byłych republikach radzieckich.
Niektóre partie tekstu nadają się do redakcji, drobnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    244
  • Przeczytane
    59
  • Posiadam
    22
  • Historia
    6
  • Bałkany
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Kaukaz
    2
  • Chcę kupić
    2
  • Gruzja
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne