Niewczesny pogrzeb Darwina

Okładka książki Niewczesny pogrzeb Darwina Stephen Jay Gould
Okładka książki Niewczesny pogrzeb Darwina
Stephen Jay Gould Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Biblioteka Myśli Współczesnej
Ever Since Darwin: Reflections in Natural History
Państwowy Instytut Wydawniczy
1991-01-01
1991-01-01
8306020812
Nina Kancewicz-Hoffman
biologia ewolucja

W książce znajdziemy zbiór kilkunastu esejów Goulda. W pierwszej części książki mamy rozdziały w stylu Dawkinsa opowiadające o zadziwiających "pomysłach" ewolucji: o zwierzętach, których zachowanie bądź budowa wydaje się przeczyć logice, a jednak ma swój sens. Druga część książki jest bardziej filozoficzna i historyczna, dowiadujemy się w niej, w czym autor nie zgadza się z Richardem Dawkinsem, dlaczego ewolucja kształtowana na drodze doboru płciowego jest nie mniej ważna niż ta kształtowana przez środowisko (jedna z głównych rzeczy, jakie dzieliły Karola Darwina z jego kolegą po fachu Alfredem R. Wallacem).
Całość stanowi naprawdę ciekawą lekturę, napisaną przystępnym językiem i mimo faktu, że niektóre eseje liczą blisko 50 lat, to żaden nie stracił na swojej aktualności.

Gould to postać wybitna i kultowa, ale też kontrowersyjna. Jego eseje warto przeczytać, by poznać błyskotliwe refleksje naukowca na tematy biologii i ewolucji oraz nauki w ogóle. Ponieważ teksty powstały w latach 70. czy 80. XX w., wiele z nich się dość zdezaktualizowało, jednak nie umniejsza to ich wartości jako części historii nauki, a także spojrzenia na to, jak dawniej interpretowano zagadnienia czy to związane z wymieraniem gatunków, czy też możliwością poszukiwania cywilizacji pozaziemskich. Gould w swych spostrzeżeniach bywał bezkompromisowy i zdaje się, że wyjątkowo często sam tworzył chochoła, z którym usilnie walczył - przykładem jego dziwna i dość śmieszna polemika z tezami Dawkinsa ("samolubny gen"),w których wyraźnie dopuścił się nadinterpretacji i manipulacji. Nie sposób zgodzić się z Gouldem w wielu miejscach, trzeba jednak docenić jego wkład w dziedzinę i błyskotliwe oraz prowokujące do myślenia tezy i wnioski.

Kapitalna książka dla nie-biologa zainteresowanego odkrywaniem niuansów ewolucji i ich wpływu na nasze życie. Zdecydowanie polecam!

• Biblioteka Myśli Współczesnej
  • Nauka