Legendy Starego Krakowa

Wydawnictwo: Skrzat
legendy, bajki
Paweł

W każdej legendzie jest trochę prawdy, a każdej prawdzie uroku dodaje nieco nieprawdy, fantazji, zmyślenia. Bo przecież "legenda jest siostrą historii..." Miejscem, które szczególnie upodobały sobie legendy, jest piękny, prastary Kraków. Prezentowany tom przedstawia jego tajemniczych mieszkańców i niezwykłe historie, które dopowiadają to, czego nie było, a co tylko mogło się zdarzyć...

ejotek | 2017-01-05
Przeczytana: grudzień 2016

Zanim rozpoczniemy naukę historii w szkole, to już od najmłodszych lat poznajemy legendy, baśnie i mity. Dzięki wizycie jednego z pisarzy w przedszkolu mojej córy, dzieci miały możliwość dowiedzenia się jaka jest różnica między legendą a historią.

Niniejsza książeczka zawiera dwadzieścia znanych nam, lub nie znanych, legend między innymi o Smoku Wawelskim, Kopcu Kraka, Wandzie, hejnale mariackim, Lajkoniku, Stańczyku czy Twardowskim. Przyznam szczerze, że nie znam wszystkich zawartych tu opowieści. Niektóre sobie przypomniałam, odkryłam nowe szczegóły, które uleciały z pamięci... Inne zaś dopiero poznałam. Bo czy słyszeliście kiedykolwiek legendę "O dziewczynie, która chciała być żakiem" lub "O gołębiach - rycerzach księcia Probusa". Ja dotychczas nie!

Mojej sześciolatce najbardziej podobały się teksty dotyczące: budowy wież kościoła Mariackiego, Czarnej Damy, urwanego hejnału mariackiego oraz o Wandzie, dzielnym szewczyku i Panu Twardowskim.

Legendy są idealnej długości, by...

Hayyah | 2010-12-08

Bardzo fajne:D