Rzeczy najmniejsze

Wydawnictwo: Michaelinum
978-83-7019-042-1
aforyzmy
Raincloud

Zgodnie z tytułem książeczka ta jest niewielkich rozmiarów. Troszkę ponad 90 stron druku, niekiedy dużą czcionką, czasem tylko parę zdań na stronie: wszystko to sprawia, że czyta się to niezmiernie szybko. Można się z nią zapoznać dosłownie w parę godzin. Ale to tylko złudzenie. Wystarczy tylko zobaczyć na czym polega istota tej książeczki aby zdać sobie sprawę, że nad niektórymi zdaniami można przesiedzieć długie chwile. Jest to bowiem wybór różnych krótkich powiedzonek, sentencji czy też aforyzmów wygłoszonych w najprzeróżniejszych felietonach i artykułach. To więc, że książeczka jest niewielka nie oznacza w tym przypadku, że można ją beztrosko przekartkować. Z pewnością wielu z czytelników, którzy po nią sięgną ze złością tupnie nogą, czasem się zdziwi, czasem wyda z siebie okrzyk zdumienia czytając niektóre z sentencji w każdym razie raczej nie można się spodziewać obojętności wobec tego niepozornego wydawnictwa.

Zuba | 2016-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2016

W ramach zwrotu w kierunku małych form literackich wzięłam się za tę książeczkę. Co może być mniejsze niż wybór aforyzmów, bo tym de facto są "Rzeczy najmniejsze". Kiedyś wydawało mi się to dobrym pomysłem, przeczytać samą esencję, ekstrakt mądrych myśli, bez konieczności brnięcia przez "Dzieła zebrane". Teraz czułam jakbym piła aromat do ciasta - zbyt skondensowane, pozbawione kontekstu, na dłuższą metę niestrawne. Owszem natrafiłam na kilka trafnych bardzo spostrzeżeń, parę razy pokiwałam z uznaniem głową, reszta niestety wydała mi się banalna.
Może inne krótkie formy bardziej trafia mi do gustu.

Dawid | 2016-10-19
Ptasiek | 2016-04-18