Księga nowej drogi

Tłumaczenie: Anna Maria Nowak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Book of the Shepherd : the story of one simple prayer and how it changed the world
978-83-7648-273-6
modlitwa, życie, księga
Raincloud

Historia prostej modlitwy, która zmieniła świat. Kiedy nowa właścicielka starego, zaniedbanego domu w Dorset znajduje w nim prawdziwego białego kruka, czuje się w obowiązku go przetłumaczyć. Po roku mozolnej pracy oddaje do rąk czytelnika „Księgę nowej drogi”, prostą, a zarazem głęboką i ponadczasową opowieść o poszukiwaniu prawdy. „Księgę” otwiera scena na rynku – handlarz bezlitośnie bije...

Historia prostej modlitwy, która zmieniła świat.

„Księgę” otwiera scena na rynku – handlarz bezlitośnie bije syna, a skupieni wokół gapie krzyczą i zachęcają go do ukarania chłopca jak najdotkliwiej. Wstrząśnięty tym okrucieństwem pasterz Jozue pyta Boga, dlaczego nic nie zrobił. Dlaczego nie przysłał kogoś na ratunek? Odpowiedź, którą słyszy, jest zaskakująca: „Zesłałem pomoc. Przysłałem ciebie”.

Joanna | 2012-12-15
Przeczytana: 2011 rok

Odnaleziona w majątku zmarłego profesora w Dorset w stanie Vermont stara, tajemnicza księga pisana mieszanką języka średnioangielskiego i niderlandzkiego zmotywowała Joann Davis do jej przetłumaczenia i wydania. Jest to historia wędrówki pasterza Jozue, Elżbiety odtrąconej przez męża i wydziedziczonego przez ojca Dawida. Kierując się znalezioną w glinianym naczyniu mapą do skarbu ukrytą na dnie studni, przemierzają wioski i miasta napotykając na swej drodze osoby, które swoimi historiami nie bez przyczyny są drogowskazem do odnalezienia skarbu.
Wzruszająco prosta w prawdy życiowe, a zarazem głęboka przypowieść , rodzaj obyczajowego moralitetu skłaniająca czytelnika do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami w życiu. Lektura szczególna, ponadczasowa , idealna jako wsparcie w trudnych chwilach a jednocześnie dodająca energii do działania.

Molly | 2011-04-28
Przeczytana: 18 marca 2011

Mam wrażenie, iż ostatnimi czasy wśród autorów panuje "moda na przypowieści". Podstylizuję trochę swój tekst na Biblię, wplotę tu i ówdzie kilka głębokich cytatów, tam i siam wyłożę strzępy mglistej ideologii i ta dam!, będę miał arcydzieło - myśli sobie taki autor i pisze coś czemu do arcydzieła daleko, oj daleko. A zadatki były, ale trzeba by jeszcze nad tym przysiąść, trochę przygód wymyślić; wysilić się na coś nieco oryginalniejszego niż spotykani po drodze przez bohaterów ludzie (czyżby inspiracja "Małym Księciem" Exupery'ego?), którzy mają sobie akurat tyle mądrości (przypadkowo oczywiście), że podzielą się z nią jeszcze z nimi... Nie, nie chodzi mi o to by kogoś tu objechać, ale wydawnictwo tak się rozmachało z szatą graficzną, że człowiek stawia poprzeczkę wysoko, a potem się rozczarowuje. Ot, kolejna przypowiastka...
Fabuła zbudowana jest wokół wędrówki pasterza Jozue'go, dawnej służebnicy Elżbiety i jej podopiecznego Dawida, chłopca wydziedziczonego i okrutnie...

Agatha | 2013-11-24

Cały czas miałam wrażenie, że czytam Paulo Coelho. Nawet Alchemik się pojawił. Przez kartki tej "księgi" przewijały się prawdy, które każdy zna, ale mało, kto wprowadza w życie. Pewnie, dlatego że człowiek w dzisiejszym świecie musi być gruboskórny, aby znosić wszelkie przeciwności losu, zawiść innych ludzi, problemy i zmartwienia. Ktoś delikatny, wrażliwy, pełen miłości, nadziei i wiary nie ma szans. Czy na pewno? Głównym bohaterem jest pasterz Jozue, który jest świadkiem jak handlarz publicznie bije swojego syna. Wewnętrznie coś każe mu przerwać te bestialstwo, ale prawo właśnie tak było urządzone. Oko za oko. Ukarać murarza, który źle zbudował dom. Odciąć rękę złodziejowi. Wychłostać publicznie nieposłuszne dziecko. Pasterz zadał pytanie, gdzie tego dnia był Bóg. W odpowiedzi usłyszał szept: "Zesłałem pomoc. Przysłałem ciebie". Następnego dnia postanowił odnaleźć chłopca i upewnić się, że wszystko z nim w porządku. Okazało się, że chłopiec został wydziedziczony przez swojego...

Jenny | 2014-09-11

Na okładce książki znajduje się tak piękny opis, że trudno powstrzymać się przed przeczytaniem całości. Niestety, poprzestanie na opisie byłoby moim zdaniem lepszym pomysłem. Można znaleźć w niej kilka mądrych cytatów, jednak nie spełnia oczekiwań, jakie się ma w momencie rozpoczęcia jej czytania.

książek: 2056
Boopoland | 2011-04-07
Na półkach: Aa - 2011, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Nie wiem jak to się stało, ale dałam się omamić, straciłam kontrolę nad umysłem i skusiłam się na książkę. Przyciągała mnie głównie okładka oraz któraś z wersji streszczenia treści, która wydała mi się aż nader ciekawa. Zamówiłam książkę i jak tylko wzięłam ją do ręki poczułam, że zamiast iskrzyć, miedzy nami zgrzyta. Poczułam to, bo na okładce przeczytałam nieco rozmaślaniony komentarz na temat książki, komentarz nikogo innego jak mistrza pisania frazesami i lania wody, Paulo Coelho. Później coś mnie tknęło (tylko czemu tak późno?!) i zerknęłam na tytuł oryginalny. I od tego momentu właściwie mogłam darować sobie czytanie książki, bo w końcu umiem dodać dwa do dwóch bez wdawania się w szczegóły. Ale oczywiście nie, skoro kupiłam i miałam jakąś opinię o książcę przed czytaniem to musiałam to jednak skonfrontować z tym co będzie po. Przeczytałam więc. Czytanie zajęło mi, bez przesady, około 90 minut - akurat droga z pracy do domu.

Głównym bohaterem książki jest pasterz, który na...

Katarzyna | 2016-09-11

Wyrosłam już z książek-przypowieści. Zresztą, odkąd przeczytałam "Małego Księcia" nie znalazłam niczego choć w połowie równie dobrego jak on. Po chwilowym zachłyśnięciu Coelho i po przeczytaniu "Księgi nowej drogi" stwierdzam, że nie lubię przypowieści. Nie lubię czuć się pouczana i moralizowana. Nie doczytałam się tu niczego, czego sama bym nie wiedziała, a truizmy tu zawarte drażnią mnie potwornie.
Poza tym, książkę tę uważam za pewnego rodzaju oszustwo: niby ostatnia strona to 172, ale faktycznie do przeczytania są tu 93 strony tekstu. Bo odliczyć należy spis treści, podziękowania, rysunki i wolne strony przed i po rozdziałach. Dodatkowo treść zapisano potwornie dużą czcionką, z potężną interlinią. No i jak nie brać tego za oszustwo? Gruba i twarda okładka na dokładkę sprawia, że książka ta na półce prezentuje się zupełnie przyzwoicie, czyli oszustwo całkiem udane.
Doliczyłam się tu siedmiu literówek, czyli średnio co 13 stron pojawia się błąd. Jak dla mnie jest to...

Edith | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Mam wrażenie, że nie tylko mi podobały się pierwsze strony w których autorka opowiada, skąd wzięła się ta historia.
Potem książka zmienia się w szybką, lekką, prostą przypowieść.

Jestem trochę skołowana oceną tej książki. Rzeczywiście, szata graficzna jest na prawdę starannie przygotowana. Może dlatego kupiłam tą książkę na wyprzedaży na stronie internetowej wydawnictwa za całe, uwaga, 4zł. A może skusił mnie opis? Nie oczekiwałam wiele za tak niską cenę, a przeczytałam ją, bo potrzebowałam czegoś krótkiego jako odskocznię dla innej, trochę poważniejszej książki nad którą ostatnio spędzam wieczory.

Jedna rzecz mnie jednak w tej książce "zmęczyła". Czytając ją, przynajmniej z początku kompletnie nie mogłam odgadnąć w jakich czasach żyją bohaterowie ani jak wygląda otaczający ich świat. Dla mojej wyobraźni te krótkie opisy były, no cóż, za krótkie.

A sama przypowieść... no cóż, zbyt łatwo autorka ją potraktowała. Niestety, nic mnie w niej nie zaskoczyło. Może dlatego tak szybko...

Klaudyna | 2011-05-21
Przeczytana: 21 maja 2011

Na tę książkę trafiłam przypadkowo w bibliotece. Historia prostej modlitwy, która zmieniła świat, wydawała się ciekawa. Wypożyczyłam, przeczytałam i zastanawiam się: po co?

W jednej z recenzji ktoś napisał: Lektura "Księgi nowej drogi" dostarcza niezwykłego zastrzyku energii. Dziwne. Ja po tej lekturze czuję wielkie znużenie. Niby prosta historia, szybko się czyta, ale strasznie przewidywalna. Treść nie wnosi nic nowego, powiela tylko prawdy oczywiste, które znajdziemy w o wiele wartościowszych dziełach.
Lektura tej książki to strata czasu.

Michael Shootbook | 2013-04-07
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, ~ C4
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Choć z niewątpliwym przesłaniem, to jednak przeciętnie napisana przypowieść traktująca o ludzkim przeznaczeniu i życiu.

Do przeczytania jako ciekawostka. Okoliczności, w których odnaleziono książkę dużo ciekawsze niż sama książka.

Anke | 2012-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oczywiście można nazwać tę książkę banalną, ale grunt to wybrać coś dla siebie z tych wszystkich przedstawionych w księdze "mądrości". Mi spodobało się zdanie, o tym, żeby kładąc się spać, mieć serce leciutkie jak piórko :)