Płowce 1331

Okładka książki Płowce 1331 Piotr Strzyż
Okładka książki Płowce 1331
Piotr Strzyż Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311116351
Tagi:
bitwy historia wojny krzyżacy średniowiecze
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
884
884

Na półkach:

Ostatnio czytałem habeka o Grunwaldzie, gdzie bitwa pod Płowcami była wspominana jako pierwsze większe zwycięstwo nad Krzyżakami. Istotnie od czasów sprowadzenia ich przez Konrada Mazowieckiego i kiedy zajęli Pomorze, było lekko mówiąc z nimi spore problemy. Częste najazdy zakonników, którzy niszczyli grody, palił wsie i wyżynali miejscowych to był stały motyw życia na Kujawach. Wcześniej Łokietek próbował ze zmiennych szczęściem. Dopiero po wielu latach naprzemiennych zawieszeń i wszczynania działań wojennych, strony mogły w końcu się spotkać. A było to spotkanie przypadkowe we mgle, gdzie wcześniej 2/3 Krzyżaków wyprawiło się na Brześć Kujawski. Sama bitwa była kilku etapowa, z dwiema przerwami, dopiero polski bełt, powalający konia z krzyżacką chorągwią, sprawił, że zwyciężyliśmy. Nie było to pełne zwycięstwo z racji poniesionych strat i tym, że później i tak straciliśmy Kujawy. Ale to Krzyżacy zostali pokonani, wycofywali się, wzięto jeńców. Padło sporo starszych zakonników, co miało spore przełożenie w przyszłości. W świat poszła informacja o przegranej bitwie zakonu. Od tego czasu zachodnie rycerstwo, wybierało inne kierunki celem zarobku.

Ostatnio czytałem habeka o Grunwaldzie, gdzie bitwa pod Płowcami była wspominana jako pierwsze większe zwycięstwo nad Krzyżakami. Istotnie od czasów sprowadzenia ich przez Konrada Mazowieckiego i kiedy zajęli Pomorze, było lekko mówiąc z nimi spore problemy. Częste najazdy zakonników, którzy niszczyli grody, palił wsie i wyżynali miejscowych to był stały motyw życia na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
152
151

Na półkach: ,

Gdy pytamy o zwycięskie dla Polaków starcia z Zakonem Krzyżackim, obok Grunwaldu jednym tchem jest wymieniana bitwa pod Płowcami. Choć summa summarum doraźne korzyści odniesione z tego „zwycięstwa” (dlaczego wziąłem w cudzysłów – o tym poniżej) były praktycznie żadne, w narodowej świadomości Płowce funkcjonują jako wspaniała polska wiktoria. „Płowce 1331” zostały wydane w ramach popularnej serii „Historyczne Bitwy” wydawnictwa Bellona. Autorem książki jest doktor Piotr Strzyż z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Zanim autor poprowadzi nas na pola między Radziejowem a Płowcami, wgłębiamy się w stosunki polsko-krzyżackie, poprzedzające wojnę 1331 roku. Zaczynamy od pojawienia się Krzyżaków na ziemiach polskich i podboju Prus, w latach 1308–1309 wraz z zakonnikami z czarnymi krzyżami na płaszczach zagarniamy Pomorze Gdańskie (przyczyna prawie wszystkich późniejszych wojen między Koroną Polską a „brodaczami”),a od 1327 do 1332 roku śledzimy działania zbrojne z kilkoma kulminacjami w postaci krzyżackich rejz na Kujawy i Wielkopolskę (zahaczające aż o ziemię sieradzką i łęczycką). Poznajemy również organizację obu armii oraz ich – nie różniące się praktycznie niczym – uzbrojenie.

Bitwa wciąż wywołuje żywe dyskusje. Niemcy uważają, że wygrali ją Krzyżacy, albo w ogóle o niej nie wspominają. Jak postrzegają ją Polacy, przypominać chyba nie muszę. Rodzime źródła mówiące o Płowcach to głównie zeznania świadków procesu polsko-krzyżackiego w 1339 roku, ogólniki z kronik i roczników. Niestety epoka Władysława Łokietka nie wydała kronikarza na miarę Jana Długosza, który też pisał o tej bitwie, ale robił to grubo ponad sto lat później, więc jego relację należy traktować z dużą ostrożnością. Z kolei źródła krzyżackie to dwa listy brata Jana von Overstolza do rodziny poległego w walkach Sandera von Pfau z Kolonii, oficjalny list wielkiego mistrza do kurii papieskiej i zakonne kroniki.

Uzbrojeni w tę podstawową wiedzę wyruszamy na teren walki. Na bitwę pod Płowcami – lub jak mówili współcześni: na Radziejowskim Polu – złożyły się dwa starcia, poranne i przedpołudniowe. To pierwsze, z tylną strażą wojsk krzyżackich dowodzoną przez wielkiego marszałka Dietricha von Altenburga, wygraliśmy nie tylko dzięki wyraźnej przewadze liczebnej, ale i panice w oddziałach wroga spowodowanej upadkiem chorągwi wielkiej Zakonu. Walka popołudniowa zakończyła się remisem, ale z wyraźnym wskazaniem na Zakon Najświętszej Maryi Panny. Główne siły, które nad ranem wyruszyły pod Brześć Kujawski (ojcowiznę bezpośrednio dowodzącego Polakami króla Władysława Łokietka),zawróciły po wezwaniu pomocy przez niedobitki straży tylnej.

Bitwa pod Radziejowem–Płowcami, choć nierozstrzygnięta, uniemożliwiła Krzyżakom zajęcie Kujaw i połączenie ich wojsk z oddziałami króla czeskiego Jana Luksemburskiego. Ta korzyść była akurat krótkotrwała, bo już w następnym roku Krzyżacy dopięli swego i zajęli Kujawy na jedenaście lat. Drugi pożytek z Płowiec jest o wiele ważniejszy, natury zgoła mentalnej. Polacy uświadomili sobie, że dotychczas niepokonanych Krzyżaków można zwyciężyć. Dla dopiero jednoczącego się państwa było to ogromnie ważne. O tym, jak kształtował się odbiór bitwy w polskiej tradycji narodowej, opowiada ostatni, bardzo ciekawy rozdział.

Pod względem edytorskim „Płowcom 1331” nie można nic zarzucić. Wydawca zamieścił kilkanaście ilustracji i dość czytelne mapy. Niestety nie ustrzegł się literówek w nazwach własnych: mamy „Kwidzyń” zamiast Kwidzyn i „w Lipnieńku” zamiast w Lipieńku. Autor, wspominając o ostatnim księciu Pomorza Wschodniego, pisze o Mszczuju II. Łatwiej strawiłbym zlatynizowaną wersję tego imienia – Mestwin – a najlepiej byłoby, gdyby Strzyż postawił po prostu na swojskiego Mściwoja, o czym często przypomina profesor Błażej Śliwiński, wybitny znawca średniowiecznej historii Pomorza Gdańskiego. Wolałbym też nie czytać w książce naukowej (czy raczej popularnonaukowej) o „śmiertelnym pojedynku”, czy „morderczych zmaganiach”. Zwroty te lepiej pasują do powieści.

Dla znawców tego okresu dziejów naszego kraju książka Piotra Strzyża z pewnością nie będzie rewelacją. Nie dowiadujemy się nic nowego o bitwie ponad to, co było w wcześniejszych opracowaniach, bo na nich też autor głównie bazuje. Pomimo to, książka jest solidnym opracowaniem, w sam raz dla osób poszukujących lektury napisanej przystępnym językiem.

Gdy pytamy o zwycięskie dla Polaków starcia z Zakonem Krzyżackim, obok Grunwaldu jednym tchem jest wymieniana bitwa pod Płowcami. Choć summa summarum doraźne korzyści odniesione z tego „zwycięstwa” (dlaczego wziąłem w cudzysłów – o tym poniżej) były praktycznie żadne, w narodowej świadomości Płowce funkcjonują jako wspaniała polska wiktoria. „Płowce 1331” zostały wydane w...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
504
194

Na półkach:

Dobra pozycja z serii Historyczne Bitwy. Z książki można się dowiedzieć kilku ciekawych informacji o przebiegu konfliktu z Zakonem Krzyżacki do I połowy XIVw., a nie tylko przeczytać opis bitwy. Dzięki bibliografii w kórej autor podaje źródła i opracowania każdy zainteresowany może dalej samodzielnie zgłębiać tą tematykę.

Dobra pozycja z serii Historyczne Bitwy. Z książki można się dowiedzieć kilku ciekawych informacji o przebiegu konfliktu z Zakonem Krzyżacki do I połowy XIVw., a nie tylko przeczytać opis bitwy. Dzięki bibliografii w kórej autor podaje źródła i opracowania każdy zainteresowany może dalej samodzielnie zgłębiać tą tematykę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
929
9

Na półkach: ,

Szczegółowo i naukowo opracowany przebieg bitwy. Warto przeczytać.

Szczegółowo i naukowo opracowany przebieg bitwy. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Miejsce bitwy pod Płowcami w polskiej tradycji jest cokolwiek zaszczytne. Autor książki bynajmniej nie ma zamiaru bitwy tego miejsca pozbawiać, aczkolwiek w sposób dość przejrzysty ukazał, jak wyglądało to starcie (czy raczej dwa starcia pod Płowcami) i jakie miejsce zajęło w całej serii XIV-wiecznych wojen Polski z Zakonem. Po przedstawieniu genezy i przebiegu konfliktu polsko-krzyżackiego, Autor zajął się w ostatnim rozdziale obecnością Płowiec w tradycji narodowej. Za to plus dla niego. Praca oparta jest o niezłą literaturę przedmiotu, aczkolwiek można by się przyczepić do kilku rzeczy, jak np. cytowania źródeł za podręcznikiem Wyrozumskiego, nadmiernego pójścia za koncepcjami prof. Jurka (bez uwzględnienia koncepcji względem niego krytycznych),czy licznych drobnych błędów rzeczowych. W sumie jednak nie najgorsza pozycja w serii HB, choć mediewiści na pewno będą trochę narzekać.

Tomasz Babnis

Miejsce bitwy pod Płowcami w polskiej tradycji jest cokolwiek zaszczytne. Autor książki bynajmniej nie ma zamiaru bitwy tego miejsca pozbawiać, aczkolwiek w sposób dość przejrzysty ukazał, jak wyglądało to starcie (czy raczej dwa starcia pod Płowcami) i jakie miejsce zajęło w całej serii XIV-wiecznych wojen Polski z Zakonem. Po przedstawieniu genezy i przebiegu konfliktu...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    107
  • Posiadam
    56
  • Chcę przeczytać
    43
  • Historyczne Bitwy
    11
  • Historia
    10
  • Średniowiecze
    7
  • historia
    6
  • Historyczne bitwy
    5
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    3
  • HaBeki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Płowce 1331


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne