Nowe Średniowiecze. Los człowieka we współczesnym świecie

Okładka książki Nowe Średniowiecze. Los człowieka we współczesnym świecie
Mikołaj Bierdiajew Wydawnictwo: Aletheia powieść historyczna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8389372045
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
118
49

Na półkach: ,

"Pierwiej bowiem zmienia się coś w duszy człowieka zanim nastąpi to w świecie zewnętrznym. I zanim zniszczały wartości historyczne współczesnego człowieka, nastąpiło w jego duszy załamanie. "

Książka ciekawa warta zapoznania w kontekście filozofii chrześcijańskiej. Mikołaj Bierdiajew wychodził z założenia, że wszelkie zmiany, aby mogły nastąpić swój początek zawsze mają we wnętrzu człowieka jego duszy, moralności. To jest podstawa, na której opiera się późniejszy kształt życia ludzi, państw czy też cywilizacji. Autor rozważa nad zagadnieniem humanizmu, którego postać przedstawia jako ześwietczona forma chrystianizmu, a samą zaś reformacje w epoce renesansu jako bunt oraz protest podważający tradycje religijne.

Odnośnie innych nurtów autor pisze iż :

"Rewolucja francuska, pozytywizm i socjalizm XIX wieku są konsekwencjami renesansowego humanizmu i jednocześnie symptomami wyczerpania jego mocy twórczej"

W szerszej koncepcji Bierdiajewa odpadną również wszystkie zdegenerowane ich odgałęzienia: racjonalizm, ateizm, materializm, formalizm prawny, liberalizm, demokracja i „satanokratyczny” socjalizm.

W przypadku samej religii nie może być ona sprawą tylko prywatną, religia i jej charakter moralno-etyczny w państwie powinny być wszechogólny i wszystko określający, lecz nie będzie to forma państwa na wskroś wyznaniowego.

"I bynajmniej nie można powiedzieć, że w nowym Średniowieczu zatriumfuje bezwzględnie religia prawdziwego Boga, religia Chrystusa, pewnem jest tylko to, że w epoce tej całe życie i wszystkie jego przejawy będą nacechowane walką religijną manifestacją krańcowych zasad religijnych"

Same narody według Bierdiajewa pomimo swojego rozwoju uspołecznienia oraz pozytywnych aspektów powinny w przyszłości znieść tę barierę w imię większej wspólnoty.

"Procesy skierowane ku przełamaniu narodowej odrębności i ku wytworzeniu uniwersalnej jedności świata - nazywam końcem historji nowożytnej i końcem jej ducha indywidualistycznego, a początkiem nowego Średniowiecza"

Charakter nowego Średniowiecza nie będzie posiadał tylko pacyfistycznej podstawy, wojny będą brane pod uwagę tylko nie w klasycznym jego narodowym znaczeniu, lecz w wymiarze duchowo religijnym.

"Nie znaczy to bynajmniej, że nowe Średniowiecze będzie wyłącznie pacyfistyczne, i nie będzie znało wcale wojen. Gigantyczna wojna być może jest bliska i trzeba być do niej przygotowanym. Ale wojny będą już nie tyle narodowo-polityczne ile duchowo-religijne."

W książce Mikołaja Bierdiajewa poruszane są i inne zagadnienia, z którymi warto się zapoznać jak np. znaczenie mas w społeczeństwie czy formy przyszłych partii politycznych. Można powiedzieć, że koncepcja „Nowego Średniowiecza” polega na sile ducha, który w okresie epoki średniowiecza był dźwignią w kontekście ogólnorozwojowym, a także kreował charakter człowieka. Jedno jest pewne, autorowi nie chodziło o dosłowny powrót do stanu technicznego epoki średniowiecznej wraz z jej wadami. Treść książki w późniejszym okresie miała duży wpływ na „młodą endecje” okresu przed drugą wojną światową.

"Pierwiej bowiem zmienia się coś w duszy człowieka zanim nastąpi to w świecie zewnętrznym. I zanim zniszczały wartości historyczne współczesnego człowieka, nastąpiło w jego duszy załamanie. "

Książka ciekawa warta zapoznania w kontekście filozofii chrześcijańskiej. Mikołaj Bierdiajew wychodził z założenia, że wszelkie zmiany, aby mogły nastąpić swój początek zawsze mają we...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    198
  • Przeczytane
    65
  • Posiadam
    24
  • Filozofia
    12
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    2
  • Filozoficzne
    2
  • Zaczęte i nieskończone
    1
  • Z biblioteki
    1

Cytaty

Więcej
Mikołaj Bierdiajew Nowe Średniowiecze Zobacz więcej
Mikołaj Bierdiajew Nowe Średniowiecze Zobacz więcej
Mikołaj Bierdiajew Nowe Średniowiecze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także